Zahraniční

Trapas policie v Mexiku: místo syna největšího narkomafiána zatkli prodavače aut

obrazek

Mexický narkobaron Joaquín Guzmán Loera na fotografii z roku 1993, kdy byl zatčen.

Reuters

23.6.2012 17:56 Mexická vláda přiznala, že zatčení syna jednoho z nejobávanějších a nejhledanějších bossů tamní narkomafie Joaqína Guzmána, které tamní policie s velkou pompou oznámila ve čtvrtek, byl omyl. Zadrženým mužem ve skutečnosti nebyl Jesús Alfredo Guzmán, jehož otec stojí v čele kartelu Sinaloa, nýbrž prodavač automobilů Felix Beltran Leon.

Mexické úřady ve čtvrtek s velkou slávou informovaly o jednom z největších policejních úspěchů za poslední roky, v sobotu ale musely přiznat, že šlo o omyl, informoval server BBC.

Zatčený muž totiž nemá nic společného s Guzmánem zvaným El Chapo, který se skrývá od roku 2001, kdy utekl z vězení. Ten vede obávaný drogový kartel Sinaloa, který ovládá významnou část exportu kokainu, marihuany a metamfetaminu do USA.

Pochybnosti o totožnosti zatčeného vyvstaly krátce po oznámení jeho úlovku, když právník, který tvrdí, že je ve spojení s Guzmánovou rodinou, vydal prohlášení, v němž uvedl, že syn drogového bosse ve vazbě není. Novináři poté našli Leonovu matku, která popřela, že by její syn měl jakýkoliv kontakt s kartelem Sinaloa.

Policie následně znovu prověřila Leonovu totožnost a přiznala pochybení.

Trapas pro vládu

BBC připomíná, že toto faux pas bolestně zasáhlo vládu prezidenta Felipeho Calderona v jejích snahách o boj s drogovou kriminalitou.

Jesús Guzmán, zvaný El Gordo (Tlusťoch), si po boku svého otce získává v poslední době v kartelu Sinaloa významný vliv. Má pod palcem většinu drogového obchodu mezi Mexikem a Spojenými státy, kde byl už obviněn.

Jeho otec byl uvězněn v roce 1993, ale podařilo se mu o osm let později z přísně střežené věznice uprchnout. Americké úřady vypsaly za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu až pět miliónů dolarů.

Podle BBC poslední policejní omyl dokládá, jak složité a spletité je drogové podsvětí v Mexiku. Podobných případů totiž může být mnohem víc.

Prezident Calderon při svém nástupu do funkce před téměř šesti lety vyhlásil drogovým kartelům otevřenou válku. Od té doby v souvislosti s drogovou kriminalitou zemřelo kolem 55 tisíc lidí.

fia, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

dnes 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

dnes 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

dnes 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů