MFF KV 2012

Staří a nemocní na obtíž aneb Ukamenování svatého Štěpána v soutěži karlovarského festivalu

obrazek

Etienne zůstal na všechno sám.

FOTO: archív

21.6.2012 13:58 Hlavní soutěž karlovarského festivalu letos opanují dramata o krizích současného člověka, hledajícího své místo v rychle se měnící společnosti. Dalším kamínkem do soutěžní mozaiky je náročný snímek režiséra Perea Vily Barcelóa Ukamenování svatého Štěpána.

Tématem španělsko-francouzského filmu je stáří, doba, kdy lidé potřebují pomoc, a přesto jsou často přehlíženou nebo trpěnou přítěží. Prakticky celý děj se odehrává v jednom bytě. Etienne je starý, citlivý a nemocný muž, který žije sám v bytě přeplněném předměty a odmítá ho opustit, i když mu už nepatří. Nemůže se smířit se smrtí své milované ženy, až chorobně se upíná na věci, které po ní zůstaly.

Čas tráví vyřezáváním a restaurováním soch svatých. Ze smutného přežívání jej vytrhává jeho starostlivý kamarád i mladá majitelka domu, toužící po tom, aby muž, který se podle ní již o sebe nedokáže postarat, co nejdříve byt opustil.

Herecký koncert 

O Etiennově životě a minulosti toho scénář odhaluje pramálo, nicméně až divácky náročný konec, kdy zlomený muž umírá, odhalí krutost celého příběhu. A jak už biblický název napovídá, mystično má zde své místo.

Oceněníhodný je herecký výkon devětašedesátiletého Kolumbijce Loua Castela, kterého například režisér Rainer W. Fassbinder obsadil v roce 1971 do filmu Varování před svatou děvkou. O šest let později se rovněž objevil v krimi Wima Wenderse Americký přítel.

Kateřina Farná, Právo

nahoru

MFF KV 2012:

Karlovarská dámská jízda napříč kontinenty na filmovém festivalu

-

14.7.2012 12:49 Pánové prominou, jestli na ně v letošním ohlédnutí...

V kinech se objeví karlovarské filmové hity

-

10.7.2012 12:18 Belgická tragikomedie režiséra Geoffrey Enthovena...

Sarandonová si na festivalu pochutnala na svíčkové

-

9.7.2012 05:00 Americká filmová hvězda a nositelka Oskara Susan...

Karlovarský festival se balí. Podle policejních statistik byl poklidný

-

8.7.2012 22:25 Letošní 47. ročník Mezinárodního filmového...

Michálkův nový film Posel se objeví v říjnu v kinech

-

8.7.2012 16:17 Poslíček neboli messenger v podání Matěje Hádka je...

Ondříčkův film Ve stínu usiluje o Toronto a Benátky

-

8.7.2012 14:01 Nový film režiséra Davida Ondříčka Ve stínu měl...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby