Cestování

Ostrovy ve tvaru světa: Chcete bydlet v Británii? Smůla, už je prodaná

obrazek

Satelitní pohled na ostrovy ve tvaru světa. Potopí se?

FOTO: NASA

26.6.2012 19:07 Asi 4 km od dubajského pobřeží bylo z moře vyzdviženo tisíce tun písku, aby mohl vzniknout další megalomanský projekt – umělé ostrovy ve tvaru světa. Svět v miniaturním podání, jehož stavba stála více než 14 miliard dolarů, najdete hned vedle umělých ostrovů ve tvaru palmy. Nejbohatší lidé planety si tak mohli koupit třeba Británii nebo Etiopii. Jediná nevýhoda? Ostrovům údajně hrozí potopení!

Umělé ostrovy. Populární způsob, jak za neuvěřitelně vysoké ceny prodat kousek mořského pobřeží. Ač se to zdá jako moderní milionářský výstřelek, je tvorba umělých ostrovů mnohem starší. V různých částech světa lidé odedávna toužili ovládnout moře a přetvořit ho v obyvatelnou pevninu. Vzpomeňte si např. na chýše na kůlech v prehistorickém Skotsku a Irsku, kamenné ostrovní město v Mikronésii nebo slavné Benátky či plovoucí ostrovy na jezeře Titicaca.

O tichomořském městě Nan Madol na moři v Mikronésii jsme psali v článku Nejzáhadnější stavby světa: Jsou dílem nadpřirozených sil? – zjistěte, jak vzniklo!

Ostrovy ve tvaru palmy už obydlené jsou – vilu tu mají i Beckhamovi.

FOTO: Alexander Heilner

Potápějící se svět: 300 ostrovů a jen jeden zastavěný

Ostrovy, které se státní developerská společnost Nakheel rozhodla postavit v Dubaji, se do historie vepíšou bezesporu také - a to hned z několika důvodů. Tím prvním je fakt, že ostrovy mají při pohledu z výšky tvar miniatury světa. Asi 232 km nového pobřeží se skládá z mozaiky malých ostrůvků, dostupných jen po moři nebo vrtulníkem. Vyzdvižení nových ostrovů bylo dokončeno v roce 2008, dodnes je ale zastavěn jen jeden z 300 ostrovů.

Arabské architektonické výstřelky

A to je právě druhý důvod, kvůli kterému si „světové“ ostrovy budeme pamatovat. Nejvíce se do paměti vryjí investorům, kteří odkoupili jednotlivé ostrovy nebo třeba práva k provozování dopravy mezi ostrovy. Ostrůvky se totiž díky finanční krizi v roce 2009 ponořily do dluhů. Podle některých expertíz se umělé ostrovy dokonce potápějí do moře. Nadměrnou erozi ale zástupci ze společnosti Nakheel odmítají s tím, že celý projekt není mrtvý, ale jen spí. Podobně tak vyvracejí, že by se ostrovy potápěly.

Bydlet je možné i na vodě. Přesvědčte se v článku Jaké to je žít na vodě? Vydejte se na umělé rákosové ostrovy Los Uros.

Ostrovy jsou zatím neobydlené a příliš vábně nevypadají.

FOTO: Imre Solt

Dubaj – líheň drahých nápadů a soukromých vil celebrit

Nehledě na to je většina ostrovů už prodaná, a tak se snad v budoucnu dočkáme i zpráv o tom, jaká celebrita si pro svou vilu koupila jaký „stát“. Na vedlejších umělých ostrovech ve tvaru palmy takhle například bydlí David Beckham. Abyste si mohli celý komplex prohlédnout, musíte se proletět helikoptérou nebo letadlem, impozantní pohled se vám ale naskytne také z horního patra nejvyšší budovy světa – nádherné věže Burj Chalífa.

O tomhle skvostném mrakodrapu a o dalších krásných a vysokých stavbách současnosti se můžete dočíst v článku Sedm nejkrásnějších mrakodrapů světa: Vypadají jako páteř, lotus i plachetnice

Za architektonickými skvosty se ostatně do Dubaje můžete vydat každý rok a pokaždé tady najdete spoustu nových, zajímavých staveb. Právě teď se například jedná o naprosto unikátním pohybujícím se mrakodrapu, jehož apartmány se budou moci natáčet podle toho, jestli chcete mít v pokoji sluníčko, nebo ne.

Inzertní sdělení: Vydejte se na Arabský poloostrov!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Emirátů:

FOTO: ESO travel

Dubaj – Jumeirah Beach

Architektonicky velmi odvážně řešený luxusní hotel s 598 pokoji nedaleko centra Dubaje. Soukromá bílá písečná pláž přímo u hotelu.

Emiráty – Omán – Katar – Bahrajn

Exotikou nabitý poznávací zájezd Vás zavede do vyprahlé pouště, na rušné arabské bazary, třpytící se ve slunci, i do dílny starých mistrů, kteří utkali největší koberec světa!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Fujairah – Miramar Al Aqah

Jako v pohádce princezny Šeherezády si budete připadat v hotelovém komplexu v Emirátu Fujairah. Hotel v orientálním stylu s velkou zahradou leží přímo na bílé pláži.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o místech, kam na zálety, kam v červenci výhodně na dovolenou, nebo o islandských odpadních lázních. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová a Tomáš Cikán

Umělé ostrovy v Kataru

Umělé luxusní ostrovy vyrůstají po celém světě, nejen v Dubaji. Podobný projekt uskutečnili například i v Kataru. Rezidence se jmenuje Katarská perla a na umělých ostrovech tam vyrost přepychový komplex krásných vil s přístavy.

Více o tomhle místě a o dalších katarských zajímavostech se dočtete v článku V Kataru roste mrakodrap ve tvaru kaktusu i umělé ostrovy

 

Nejrychlejší horská dráha v Abú Dhabí

Ne všechny architektonické unikáty si můžou dovolit jen boháči – v Abú Dhabí vyrostla nejrychlejší horská dráha světa! Je součástí zábavního Ferrari parku a podrobnosti o ní najdete v článku Na nejrychlejší horské dráze v Abú Dhabí se člověk žene rychleji než Pendolino

nahoru

Cestování:

Hotely na španělském Costa Blanca skončily s minibary kvůli neplatícím hostům

-

včera 15:45 Některé hotely na španělském pobřeží Costa Blanca...

Kam o víkendu s dětmi: Za permoníky do dolu, na archeologické naleziště

-

včera 13:23 Léto se už pomalu, ale jistě přehupuje do podzimu....

Kvůli dokonalým fotografiím škodí návštěvníci Skotska divoké přírodě

-

včera 11:37 Nenapravitelné škody mohou napáchat někteří turisté...

Tipy na víkend: Ochutnejte vína, pálenky i dobroty z celého světa

-

včera 09:13 Vinobraní ještě zdaleka nekončí. Pokud stále chcete...

Chaloupka celá z čokolády nabízí zájemcům přespání v srdci Paříže

-

19.9. 15:36 V samém centru Paříže mohou zájemci přespat v...

Kanadské městečko Dildo táhne turisty kvůli svému lascivnímu názvu

-

19.9. 12:49 Obrazem: Dildo je sexuální pomůcka. Dildo je také...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů