Koktejl

Je jí teprve pět let a už prodává své fantastické obrazy za statisíce

V New Yorku vystavuje své obrazy teprve pětiletá umělkyně

ZDROJ: Novinky/Reuters

15.6.2012 06:59 Zářivé, barevné a hravé, tak jsou označovány obrazy teprve pětileté australské umělkyně jménem Aelita Andreová. Výtvarnému umění se tato dívenka věnuje v podstatě už od narození, ve dvou letech už se tak mohla chlubit významným dílem. Není divu, že záhy přilákala pozornost celého světa jako nejmladší profesionální malířka. Od tohoto úterý navíc vystavuje ve vyhlášené newyorské galerii.

Výstava s podtitulem „soukromý vesmír“ je složená pouze z barevných děl pětileté umělkyně. Obrazů je celkem 22 a každý z nich přijde zájemce na úctyhodných 4 600 až 12 900 dolarů (95 000 až 265 000 korun).

Díla nabízí pohled do dětské mysli plné fantazie spojené s dinosaury, jednorožci a vesmírem. Jak sama autorka tuto středu při představování výstavy agentuře Reuters řekla: „Vypadají jako vesmír a nejsou skutečné, nejsou realistické. Jsou jako vesmír, ale nevypadají skutečně jako vesmír. Vypadají abstraktně.“

Některé z obrazů jsou plné oblíbených barev, na jiných jsou navíc i plastická zvířata, ať už skutečná nebo smyšlená. Včetně již zmíněných jednorožců, které autorka miluje a považuje za nejlepší stvoření vůbec.

Zkrátka jen ráda maluje

„Jakýmsi způsobem přemostila mezeru mezi abstraktním a realistickým. Je to abstraktní expresionismus říznutý surrealismem,“ nechala se slyšet Angela Di Bello, ředitelka galerie Agora v New Yorku, kde se výstava koná.

Navzdory Aelitinu velmi nízkému věku se experti shodují, že její umělecká díla nemohou být srovnávána se „škrábanicemi“ obyčejných dětí. Vychvalují její duchaplnost a dobrou kompozici. Někteří odborníci její obrazy dokonce přirovnávají k dílům proslulého abstraktního umělce Jacksona Pollocka.

Když se ale pominou veškeré podobné pocty, Aelita je stále jen malá holčička, která ráda maluje.

Její současná výstava, která následuje po ohromném loňském úspěchu ve stejné newyorské galerii, kdy se do sedmi dnů prodaly veškeré Aelitiny vystavované obrazy, byla zahájena v úterý a končit by měla 3. července.

Markéta Klánská, Novinky

nahoru

Koktejl:

Noční můra arachnofobů: Američanka našla v balení hroznů černou vdovu

-

dnes 18:55 Najít v jídle snovačku jedovatou, známou též pod názvem...

V Londýně začali prodávat jet suit. Ironmanův létající oblek přijde na 10 miliónů

-

dnes 14:44 Video: Britský vynálezce Richard Browning představil...

Pes se zasekl v odtokové trubce, hledali ho pět dní

-

dnes 09:13 Příběh se šťastným koncem se odehrál před několika dny...

Než aby zmeškal, raději šel do práce 20 kilometrů pěšky. Od zaměstnavatele dostal nové auto

-

dnes 06:09 Americký student Walter Carr získal po dlouhé době...

Američan vytváří hypnotizující pohyblivé sochy z oceli

-

včera 19:08 Video: Američana Anthonyho Howea fascinuje vítr a...

Oddaný pes pomáhá svému pánovi s jízdou na invalidním vozíku

-

včera 14:30 Šestačtyřicetiletý Danilo Alarcon z filipínského města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů