Ekonomika

Připravte se na horší časy, varovala rozvojové země Světová banka

obrazek

V důsledku potíží v eurozóně zpomalila i čínská ekonomika.

FOTO: Aly Song/Files, Reuters

13.6.2012 13:20 Rozvojový svět by se měl připravit na dlouhodobé výkyvy na finančních trzích a slabší růst na pozadí dluhové krize v eurozóně. Platí to i pro státy s rychle se rozvíjejícími ekonomikami, jimž vévodí Čína. V úterý před tím varovala Světová banka, informovala agentura Reuters.

„Světový kapitálový trh a nálady investorů pravděpodobně zůstanou ve střednědobém výhledu proměnlivé, což bude znesnadňovat ekonomickou politiku,“ upozornil ředitel pro rozvojovou politiku při Světové bance Hans Timmer.

Rozvojový svět by se podle banky měl připravit na horší časy především snížením svého krátkodobého dluhu i rozpočtových schodků.

Analytici odhadují, že ekonomika rozvojových zemí letos poroste o 5,3 procenta. Loni to bylo o 6,1 procenta. Světová banka očekává návrat k šestiprocentnímu růstu v příštím a přespříštím roce.

Šířící se potíže Evropy

Timmer nicméně varoval, že stále hrozí vážná světová finanční krize v důsledku dluhové krize v eurozóně. Ta o víkendu odsouhlasila pomoc pro španělské banky ve výši až 100 miliard eur, další peníze ale možná bude potřebovat i krachující Řecko a nově i Kypr. Navíc se spekuluje o tom, že by 100 miliard Španělům nemuselo stačit.[celá zpráva]

Světová banka odhaduje, že ekonomika uvnitř měnové unie letos zpomalí o 0,3 procenta, v příštím roce už ale očekává návrat k růstu, a to o 1,4 procenta. Loni rostla ekonomika eurozóny o 1,6 procenta.

V důsledku potíží na starém kontinentě zpomalily i překotně se rozvíjející ekonomiky států skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Čínská ekonomika v důsledku menší spotřeby v Evropě zpomalila růst z loňských 9,2 procenta na nynějších 8,2 procenta.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, tvrdí expert

-

dnes 15:06 aktualizováno Plánované schodky státního rozpočtu na...

Výběr mýta od kamiónů roste, za půl roku to je 5,4 miliardy

-

dnes 14:29 Za prvních šest měsíců letošního roku se vybralo na...

Vítkovice se dostaly do ztráty 4,5 miliardy

-

dnes 14:14 aktualizováno Společnost Vítkovice, a. s., která...

Totální obchodní válka? Trump je připraven uvalit cla na veškerý čínský dovoz

-

dnes 13:32 aktualizováno Americký prezident Donald Trump je...

ČEZ po letech ostrouhal, elektřinu pro železnici dodá jiná firma

-

dnes 13:01 Od příštího roku bude dodávat elektřinu pro trakční...

Americká cla na dovoz aut nás připraví o 155 miliard, varuje šéf německé obchodní komory

-

dnes 11:55 Zvýšení amerických cel na dovoz automobilů, jimiž...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů