Žena

Radim Uzel: Dotykové vjemy jsou v intimním životě to nejdůležitější

obrazek

Pro sex jsou dotyky velmi důležité.

Profimedia.cz

13.6.2012 08:45 Sexualitu vnímáme všemi smysly: zrakem, čichem, chutí, sluchem a hmatem. Který je nejdůležitější? Kupodivu hmat. I nevidomý a hluchý člověk, navíc s chybějícím čichem a chutí, může vést pohlavní život. Umožňují mu to dotykové vjemy na pohlavních orgánech i ostatních sliznicích těla a hlavně na celé kůži.

Hmat má ve srovnání s ostatními smysly mnoho dalších zvláštností. Především je prvním smyslem, kterým člověk vnímá okolní svět. Začíná to už dávno před naším narozením: cítíme prostředí uvnitř mateřského těla. A pokračuje to bezprostředně po narození laskavými mateřskými dotyky. Pro kojence se stává celý povrch jeho těla orgánem smyslové rozkoše. Z těchto prožitků se vyvíjí jeho pozdější sexualita.

Biologové dokonce prokázali, že mláďata, která matka neolizuje, neočichává a nelaská, nikdy nedosáhnou sexuální zralosti. Nepociťují pak potřebu páření. Stejně tak i u dítěte, které v raném dětství nikdo moc neobjímá, nehladí a nelíbá, trpí většinou v pozdějším věku poruchami v navazování sexuálního partnerství. Všechny tyto dotykové jevy můžeme směle nazývat kožní erotikou.

Také masáže těla jsou jejím výrazným projevem. Takovou jemnou masáží začíná nejedna lidská sexuální aktivita. Dotyky kůže na kůži, šimrání pomocí vlasů a ochlupení, tělesné teplo a tvary těla, vlhkost sliznic, líbání, sání a olizování, to všechno je součást sexuálního dráždění.

Sekta lechtačů

Přednost dostává vzájemné hlazení erotogenních zón. Jde především o oblasti v bezprostředním okolí tělesných otvorů: genitálu, konečníku, úst, očí a dokonce i zevního zvukovodu. Kromě prsních bradavek jde o místa, kde je jedinec lechtivý. Oblíbenou milostnou předehrou je lechtání chodidel. Výjevy milenců, kteří si lechtají nohy, nacházíme už na řeckých antických vázách.

U ruského dvora měly dámy ze společnosti za úkol lechtat carevnu na nohou, aby ji pohlavně povzbudily. V carském Rusku existovala i sekta lechtačů. Často v ní lechtali muže a ženy tak, až dosáhli orgasmu. Intenzívní lechtání prý u nich občas vyvolalo také bezvědomí.

Ženská citlivost erotogenních zón bývá poněkud větší než citlivost mužská a současně je mnohem méně specifická. Některé ženy může přivést k orgasmu i hlazení neerotogenních zón. Muži preferují především dotyky genitální. To někdy vede k mylnému předsudku, že muž jiné erotogenní zóny nemá. Není to pravda.

Na počátku každé známosti se většina žen zdráhá hladit svého partnera. Od prvého polibku to často trvá až neúměrně dlouho, než ho začnou hladit stejně, jako když hladí dítě. Možná je to tím, že muži neustále rozšiřují mýtus o své tvrdosti.

Německý sexuolog Ernest Borneman nám jednou vyprávěl o zkušenosti jedné nedlouho provdané pacientky. Začala svého muže v noci hladit. Dotyčný se prý dojetím rozplakal jako dítě. Takže asi nebude tak velký rozdíl mezi mužskými a ženskými erotogenními zónami a stejně tak jejich citlivostí.

Radim Uzel, Právo

nahoru

Žena:

Inspirujte se nenucenou elegancí modelky Rosie Huntington-Whiteleyové

-

včera 11:05 Obrazem: Anglická modelka Rosie Huntington-Whiteleyová...

Kontrola partnerova telefonu: Zásah do soukromí, nebo standard

-

včera 08:42 Důvěra je tak křehká věc, že i když se snažíme věřit,...

Potraviny plodnosti aneb Co jíst, když chcete otěhotnět

-

včera 08:12 Obrazem: Většině žen, které se rozhodnou otěhotnět,...

Zase do školy. Nepodceňte výběr aktovky či batohu

-

včera 07:01 Začátek školního roku se blíží rychleji, než by se...

Zmrzlinářka Ivana Jablonovská: Zmrzlina je zdravá. Dělám ji totiž jen ze zdravých věcí

-

20.8. 12:05 Obrazem: „Dáte si makovou s farmářským sýrem? Nebo Já...

Ze zvědavosti si nechala udělat genetický test. Odhalila rodinné tajemství

-

20.8. 11:06 Jednapadesátiletá Linda Ketchumová z amerického města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů