Ekonomika

Bývalý šéf WorldComu se přihlásil FBI

3.3.2004 16:45 Bývalý ředitel americké telekomunikační společnosti WorldCom Bernie Ebbers se ve středu sám přihlásil vyšetřovatelům FBI. Učinil tak den poté, co byl obviněn z účasti na zločinném spolčení s cílem zfalšovat účetní výkazy firmy.

Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft Ebberse v úterý obvinil z více podvodů, které podle něj vedly k tomu, že WorldCom musel ukončit činnost. Firma v roce 2002 kvůli miliardovým podvodům a ztrátě důvěry vyhlásila bankrot, který byl největším podnikovým kolapsem ve Spojených státech.

Ebbers je kromě zločinného spolčení obviněn rovněž z podvodu a dalších deliktů. V úterý už se přiznal bývalý finanční ředitel firmy Scott Sullivan, který je nyní ochoten spolupracovat s FBI a svědčit proti svému bývalému šéfovi. WorldCom měl v době bankrotu dluhy kolem 11 miliard dolarů.

Sullivan byl v úterý obviněn ze tří trestných činů a už se sám přiznal ke zločinnému spolčení, jehož cílem byly machinace s účetními výkazy. WorldCom nadhodnocoval tržby a špatně vykazoval i kapitálové výdaje, aby zvýšil objem zisku a hotovosti, podotýká agentura Reuters.

Největší ryba

Ebbers je ve Spojených státech zatím největší "rybou", která se v souvislosti s účetními podvody v amerických firmách dostala před soud. Kvůli těmto a podobným podvodům mnoho investorů přišlo o peníze, což zvedlo vlnu žalob. Komise pro cenné papíry v reakci na několik velkých skandálů dokonce zavedla zvláštní zákon, který má opakování takových situací zabránit.

Ebbersovo obvinění přichází asi měsíc poté, co vláda obvinila bývalého ředitele společnosti Enron Jeffreyho Skillinga. Ten svůj podnik přivedl k bankrotu rovněž kvůli účetním podvodům.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Parlamentní volby posilující korunu neovlivní, věří ekonomové

-

dnes 11:45 Česká měna může vůči euru a dolaru i nadále posilovat...

Matka Googlu investuje miliardu dolarů do konkurenta Uberu

-

dnes 10:03 Americký provozovatel alternativní taxislužby Lyft...

Rybáři volají po změně doby lovu. Nestíháme po práci ani dojít k rybníku, říká Vágner

-

včera 14:30 Nejznámější český rybář Jakub Vágner volá po změně...

Průměrná cena ojetin stoupla na 205 tisíc. Víc se prodávají diesely

-

včera 13:47 Průměrná cena ojetých aut letos do září vzrostla...

Nový úspornější Airbus A330neo absolvoval první let

-

včera 12:19 Video: Vylepšený dopravní letoun Airbus A330neo...

FAU podala trestní oznámení kvůli zajišťovacím příkazům, indicie prý směřují k Babišovi

-

včera 12:05 aktualizováno Firma FAU, která loni po zásahu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby