Domácí

Kamióny z Prahy zatím nezmizí, Spořilovem budou projíždět krokem

obrazek

Ilustrační foto.

Profimedia.cz

1.6.2012 11:45 Hlavní město se spolu s ministerstvem dopravy dohodlo na prozatímním řešení dopravní situace na pražském Spořilově. Během následujícího roku provede několik opatření, která by měla pomoci snížit nadměrný hluk v této městské části. Teprve poté se ukáže, zda bude nutné obnovit diskusi o zákazu vjezdu nákladních vozidel do metropole.

První opatření, které má vést k eliminaci problémů vzniklých nadměrnou dopravou na Spořilově, počítají se snížením nejvyšší povolené rychlosti v ulicích Senohrabská a Na Chodovci z 50 na 30 kilometrů v hodině. "Není to zásadní omezení komfortu pro řidiče, ale jednoznačný přínos komfortu pro obyvatele," uvedl ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont s tím, že při snížení rychlosti dojde i ke snížení hluku zhruba na polovinu.

Dalším opatřením bude výsadba zeleně. Ta má podle Donta jednak částečně odstínit hluk, jednak zachytit pevné emise z automobilové dopravy. Třetí a čtvrtý krok zahrnuje stavební práce na spojnici Jižní spojky s ulicí 5. května. Mělo by dojít k vybudování zpětné rampy a rekonstrukci stávajícího přemostění.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše zaberou tyto kroky zhruba rok. Poté přijde fáze "radikálního" měření, kdy se bude zjišťovat, jaký dopad měla opatření na stávající problematiku a zda byla vůbec prospěšná. Pakliže se ukáže, že kroky ke snížení hluku nevedly, dojde v problematických částech k výměně povrchu za tzv. tichý asfalt.

Teprve pokud by ani tento krok nepomohl ke snížení hluku v dané oblasti, bude se Praha zabývat možností zákazu nákladní dopravy v metropoli v nočních hodinách. Podle Donta to ale"„není věc, kterou bychom mohli udělat v tuto chvíli". V současnosti totiž projede Prahou za noc zhruba 1200 nákladních vozidel, která by za současných podmínek nebylo kde odstavit.

val, Novinky

nahoru

Domácí:

Rektorem Univerzity Karlovy bude dále Zima

-

dnes 11:54 aktualizováno Stávající rektor Univerzity Karlovy (UK)...

Každý desátý hlas obvykle propadne, letos to může být ještě víc

-

dnes 07:50 Téměř v každých volbách do Sněmovny, které se v...

Stydí se? Někteří poslanci si Sněmovnu do kolonky nenapsali

-

dnes 04:01 Ucházejí se o post ve Sněmovně, ale na volebním lístku...

Lídři se v superdebatě přeli o to, kdo půjde s Babišem. Ten by post premiéra přijal

-

včera 22:45 aktualizováno Hlavním tématem superdebaty volebních...

V hnutí je plno lidí, kteří mě hravě nahradí, prohlásil Babiš

-

včera 21:01 aktualizováno Je plno lidí, kteří mě v čele hnutí...

Nečasová už doplatila daně za luxusní dárky

-

včera 20:42 Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby