Kultura

Centrem Prahy prošlo defilé romských hudebníků a tanečníků

obrazek

Khamoro

FOTO: Petr Hloušek, Právo

31.5.2012 16:41 Historickým centrem Prahy ve čtvrtek protančil průvod romských hudebních a tanečních souborů, které se účastní letošního ročníku romského festivalu Khamoro.

Dlouhovlasé tanečnice v pestrobarevných dlouhých sukních, hudebníci hrající cikánské písně a tančící děti přilákali stovky zvědavců, kteří defilé následovali od Můstku až na Staroměstské náměstí.

Khamoro

FOTO: Petr Hloušek, Právo

První tóny trubek, houslí a bubnů se v dolní části Václavského náměstí rozezněly přesně v pravé poledne, kdy se na cestu plnou hudby a tance vydalo více než 250 romských umělců z Česka, Španělska, Francie, Turecka, Slovenska a Ruska. V čele kráčeli vlajkonoši jednotlivých zemí, které následovaly jednotlivé soubory. Na Ovocném trhu se pak k davu přidal i vyzdobený koňský povoz s ruskými tanečnicemi.

Khamoro

FOTO: Petr Hloušek, Právo

"Z letošního defilé máme opravdu velkou radost. Bylo zatím největší v naší historii a opravdu se povedlo," zhodnotila průvod městem mluvčí přehlídky Rena Horvátová. Za pravdu by jí jistě daly i stovky přihlížejících, zejména z řad turistů. Několik lidí rej v ulicích sledovalo i z oken okolních domů. Pozornost poutaly především snědé tanečnice a zpěvačky v dlouhých sukních a s květinami ve vlasech. Nepřehlédnutelná byla také čtveřice tanečníků na chůdách, kteří nad hlavami diváků prováděli krkolomné taneční kreace.

Khamoro

FOTO: David W. Cerny , Reuters

Celé defilé poté z trhu zamířilo na nedaleké Staroměstské náměstí, které umělcům posloužilo jako improvizovaná tančírna s živou hudbou. "Defilé je vlastně taková ochutnávka dnešního večerního programu v Roxy, kde se odehraje koncert tradiční romské hudby. Samotné vyvrcholení festivalu pak proběhne v sobotu 2. června v pražském klubu SaSaZu, kde jako speciální host festivalu vystoupí i známá kapela Nightwork," dodala Horvátová.

Khamoro

FOTO: David W. Cerny , Reuters

V pořadí již 14. ročník festivalu Khamoro začal v pondělí 28. května poctou romskému básníkovi a prozaikovi Vladu Oláhovi a večerním koncertem současné belgické romské kapely. Jedním z hlavních lákadel prvních festivalových dnů byla i módní přehlídka Corazon Gitano neboli Cikánské srdce návrháře Osmanyho Laffity, který se zúčastnil i dnešního pouličního defilé. Součástí festivalu, který pořádá sdružení Slovo 21, jsou kromě kulturních akcí i odborné debaty, jejichž tématem je postavení Romů v současné evropské společnosti. Více informací o festivalu najdou zájemci na www.khamoro.cz.

ČTK

nahoru

Kultura:

Hudebník a producent Michal Dvořák: Vytváříme něco nového

-

dnes 07:44 Michal Dvořák je nejen členem skupiny Lucie,...

Češi se často stydí za to, že sledují telenovely

-

včera 21:01 O některých televizních seriálech a pořadech si Češi...

Dinosaur Pile-Up: Nikdy nemáme pocit, že už máme dost písniček

-

včera 15:25 Anglická rocková skupina Dinosaur Pile-Up letos v létě...

Letní Letná - život mezi nebem, zemí a haraburdím

-

včera 12:09 Jubilejní 15. ročník mezinárodního festivalu nového...

Beyoncé zjistila, že je potomkem otrokáře a otrokyně

-

včera 10:07 Zpěvačka Beyoncé se zabývala historií své rodiny a...

Multimediální Rusáci mají premiéru na výročí invaze

-

včera 07:22 Nové multimediální představení Rusáci o mladých Rusech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů