Bydlení

V Praze se otevřela veřejnosti málo známá Loosova vila Na Cihlářce

obrazek

Winternitzova vila

Profimedia.cz

31.5.2012 10:43 Od čtvrtka do příští středy se mimořádně otevírá návštěvníkům méně známá stavba Adolfa Loose. Milovníci architektury si mohou prohlédnout smíchovskou Winternitzovu vilu v ulici Na Cihlářce mezi 12. a 18. hodinou. Kromě samotného interiéru uvidí také výstavu dvacítky současných českých umělců.

Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit. Loos na návrhu vily pracoval s Karlem Lhotou podobně, jako tomu bylo v případě slavnější Müllerovy vily ve Střešovicích, dokončené krátce předtím.

V roce 1943 vilu jejím majitelům zabavili Němci a vzápětí ji prodali Praze. V domě od té doby až do 90. let byla mateřská školka. Koncem 90. let vilu restituovali potomci původního majitele, kteří ji zrekonstruovali.

Stejně jako ve střešovické vile i v té smíchovské Loos uplatnil svůj princip takzvaného raumplanu, tedy odstupňování výšek jednotlivých místností domu podle jejich funkce i symbolického významu. Vila je menší než Müllerova a také interiéry nejsou tak nákladně vybavené, nese však přesný rukopis slavného architekta.

Novinky, ČTK

nahoru

Bydlení:

Tapety s lesním motivem doladí interiéry zařízené v přírodním stylu

-

včera 09:31 Obrazem: Pokud jste fandové elegantního přírodního...

Léto voní levandulí

-

14.7. 07:57 Obrazem: Kvetoucí levandule, to je příliv radosti,...

Jak zpěvák a skladatel Zdeněk Hrachový zveleboval svůj dům

-

13.7. 11:36 Obrazem: Skupině Fleret je letos pětatřicet let a její...

Japonská zahrada promlouvá skrze kameny

-

13.7. 09:07 Obrazem: Vášeň pro unikátní krásu přírodního kamene a...

Robotické sekačky jsou hitem letošního léta

-

13.7. 06:06 Obrazem: Hitem letošního léta jsou podle odborníků na...

Trendem letošního prázdninového bydlení jsou plovoucí stany

-

12.7. 12:48 Velký zájem a popularitu mají letos na sociálních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů