Kultura

Filmové Finále v Plzni navštíví i Zanussi

obrazek

Režisér Krzysztof Zanussi

FOTO: Festival Finále

21.4.2012 17:22 V neděli začíná 25. ročník festivalu Finále Plzeň s podtitulem Co dokáže film. Od 22. do 28. dubna nabídne nové celovečerní filmy i dokumenty, řadu diskuzí a návštěvu režiséra Krzysztofa Zanussiho.

Filmoví nadšenci se mohou těšit na retrospektivu režiséra Martina Šulíka, zatím neuvedený dokument Umanutá režiséra Miroslava Janka o Drahomíře Vihanové, kompletní seriál Terapie, společné rané filmy Jana Hřebejka a Petra Zelenky z FAMU, venkovní projekce filmů s motivem šílenství, Dlouhou noc krátkých filmů, přednášku Tomáše Sedláčka o vztahu filmu, filosofie a ekonomie touhy či talkshow Milana Šteindlera a Tomáše Vorla

"Celkově bude na festivalu během 7 dnů uvedeno cca 170 filmů a řada dalších doprovodných programů," sdělil mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Členy mezinárodní poroty soutěže celovečerních filmů o Zlatého ledňáčka se letos stali slavný polský režisér Krzysztof Zanussi, švédský producent a festivalový dramaturg Freddy Olsson, Christina Frankenberg z Německa, zástupkyně ředitelky Českého centra v Berlíně, která také pracuje pro Mezinárodní filmový festival v Cottbusu a francouzský festivalový dramaturg Matthieu Darras. Předsedkyní poroty celovečerních filmů je slovenská herečka Emília Vašáryová.

Mezinárodní porotě dokumentů předsedá významná česká socioložka a publicistka Jiřina Šiklová. Dále zde zasednou německý autor, režisér a kameraman Peter Zach a polský producent Łukasz Dzięcioł (produkoval například snímek Wymyk, který poběží letos také na Finále v sekci ZOOM: Polsko).

„Jsme rádi, že se nám podařilo získat taková zahraniční jména, která určitě při hodnocení uváděných snímků nabídnou zajímavý pohled zvenčí,“ říká Ivan Jáchim, ředitel festivalu.

Soutěže se zúčastní deset nových českých filmů – Alois Nebel, Cigán, Dům, Čtyři slunce, Nic proti ničemu, Okresní přebor, Poupata, Příliš mladá noc, Rodina je základ státu a Vrásky z lásky.

Novinky

nahoru

Kultura:

Robert Plant potěší české fanoušky v Pardubicích

-

dnes 12:41 Už 31. července zavítá opět do ČR žijící legenda,...

Nominacím na Českého lva dominuje Bába z ledu. Šanci mají i Roden a Voříšková

-

dnes 11:36 Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila...

Woodyho Allena se zastal Alec Baldwin: Tohle není fér

-

dnes 10:29 Poté, co se od Woodyho Allena začali distancovat herci...

RECENZE: kapela Wolf Alice se rozpínala i smršťovala

-

dnes 09:59 Britská čtveřice Wolf Alice přijela v úterý večer...

Film o autorovi Cyrana uzavřel divadlo v Plzni

-

dnes 09:01 Skoro na celý měsíc obsadili francouzští filmaři...

Nová alba: Black Rebel Motorcycle Club, Camila Cabello, Joe Satriani a The Agony

-

dnes 07:00 Čtyři zajímavá nová alba jsou aktuálně na hudebním...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby