Krimi

Za půlmiliardové podvody v Progres Investu dostali podnikatelé 8 a 5 let vězení

obrazek

Profimedia.cz

12.4.2012 08:56 Královehradecký krajský soud uložil ve čtvrtek za podvody v kauze firmy Progres Invest uprchlému Vladimíru Michkovi osm a Pavlu Dvořákovi pět let vězení. Chrudimská společnosti Progres Invest v 90. letech minulého století připravila ve více než 36 000 případech klienty o zhruba půl miliardy korun. Rozsudek není pravomocný, obhájci se proti verdiktu odvolali a státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

Soud, k němuž se ani jeden z odsouzených nedostavil, vynesl verdikt nad oběma muži za podvod a neoprávněné podnikaní. Michkovi byl navíc vydán zákaz výkonu funkcí ve statutárních orgánech právnických osob na deset let, Dvořákovi na pět. Soud také oběma uložil povinnost uhradit škodu několika desítkám poškozených, kteří se k řízení připojili. Celkem jich však přišlo mnohdy o životní úspory několik tisíc v celé republice.

Kauza se u soudu projednávala už podruhé. V roce 2006 si vyslechli oba chrudimští podnikatelé vyšší tresty. Michek měl jít do vězení na devět let, protože v podvodné činnosti pokračoval o rok déle už bez svého společníka, Dvořák dostal 6,5 roku.

Státní zástupkyně v závěrečné řeči pro Michka navrhla trest v rozmezí osmi až deseti let, pro Dvořáka nad spodní hranicí trestní sazby, která je v tomto případě pět až deset let.

Podle předsedy senátu hradeckého soudu Petra Mráky společnost Progres Invest v letech 1994 až 1997 shromažďovala peníze od fyzický

Obchodovali se vzdušnými zámky a s deštěmsoudce Petr Mráka

ch a právnických osob pod slibem vysokého několikanásobného zhodnocení.

"Obchodovali však se vzdušnými zámky a s deštěm," uvedl při vynášení rozsudku Mráka s tím, že si oba museli být vědomi nereálnosti svých slibů. Ze spisu vyplynulo, že celé podnikání bylo takzvané letadlo. "Společnost do sebe jen nasávala vklady klientů a vůbec neinvestovala. Naopak z vkladů klientů vyplácela své dealery," řekl Mráka.

Vyhlášení rozsudku se zúčastnilo několik poškozených klientů. "Byly uloženy relativně vysoké tresty na atmosféru, která v této zemi panuje. Někteří darebáci odcházejí s minimálními tresty či bez trestu," řekl po vynesení verdiktu jeden z poškozených Daniel Szturc.

René Chvalina, Právo

nahoru

Krimi:

Z vyhlídky na Berounsku spadl muž, letěl pro něj vrtulník

-

včera 20:18 Video: Z vyhlídky ve Svatém Janu pod Skalou na...

Policie hledá muže a ženu, kteří měli z bankomatů vybrat cizí hotovost

-

včera 13:54 Video: Pražští policisté pátrají po muži a ženě, kteří...

Opilý řidič nezvládl v Moravském Krumlově řízení a naboural do sloupu

-

včera 11:53 Sloup v Tiskárenské ulici v Moravském Krumlově na...

Hořící dodávka uzavřela Pražský okruh

-

včera 11:13 aktualizováno Na Pražském okruhu u Jesenice na Praze...

Hasiči v noci z olomouckého hotelu evakuovali kvůli požáru 150 lidí

-

včera 10:16 Video: aktualizováno Přibližně 150 lidí muselo být...

Bývalý detektiv měl podnikatelům slibovat ochranu před policií

-

19.5. 19:50 aktualizováno Generální inspekce bezpečnostních sborů...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby