Zahraniční

Sarkozy čelí obvinění, že chtěl prodat Kaddáfímu jaderný reaktor

obrazek

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

FOTO: Eric Feferberg, Reuters

11.4.2012 18:34 Bývalá dlouholetá šéfka francouzské státní energetické společnosti Areva Anne Lauvergeonová obvinila prezidenta Nicolase Sarkozyho, že se do poloviny roku 2010 snažil prodat jaderný reaktor někdejšímu libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.

"Stát, který se měl chovat odpovědně, podporoval tuto pošetilost," řekla někdejší poradkyně socialistického prezidenta Françoise Mitterranda Anne Lauvergeonová v týdeníku L´Express.

"Představte si, jak bychom teď vypadali, kdybychom to udělali," dodala Lauvergeonová, které se také přezdívá "atomová Anne".

Kaddáfího, který železnou rukou vládl Libyi přes 40 let, loni svrhli povstalci. Pomohly jim k tomu nálety Severoatlantické aliance, při kterých Francie hrála hlavní roli. Kaddáfí dlouhodobě usiloval o získání jaderných zbraní, ale po pádu Iráku se jejich vývoje zřekl.

Mluvčí vlády Valérie Pécressová, která je členem Sarkozyho konzervativního Svazu pro lidové hnutí (UMP), napadla Lagardeovou, že Sarkozyho obviňuje, ale sama nejednala. "Jestli s tím nesouhlasila, měla rezignovat," vzkázala mluvčí někdejší šéfce Arevy, která o tento post přišla loni v červnu.

Prezident Sarkozy už měsíce nemůže nechat suchou nit na svém největším rivalovi, socialistovi Françoisi Hollandovi, kvůli jeho dohodě se zelenými. Hollande jim slíbil, že pokud vyhraje, sníží podíl elektrické energie vyráběné z jádra ze současných skoro 80 procent na 50 procent v roce 2025.

Sarkozy během volební kampaně navštěvuje jaderné elektrárny, aby dal najevo, že podporuje jadernou energetiku ve své zemi.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Touha po svobodě přežila. Okupaci Československa připomněly i špičky EU

-

dnes 11:56 aktualizováno Touha po svobodě a demokracii přežila i...

Češi za svou zem nebojovali staletí, proto v '68 nepřišlo krveprolití, píšou v Rusku

-

dnes 11:14 aktualizováno Ruská média věnují značnou pozornost 50....

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů