Věda a školy

Satinského balón poletí k hranicím vesmíru

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

10.4.2012 15:12 Slovensko vypustí v sobotu stratosférický balón k hranicím vesmíru. Měl by se dostat do výše 20 až 25 kilometrů. Zařízení ponese jméno podle zesnulého slovenského herce Júliuse Satinského JULO2.

Stratosférický balón vypustí z hvězdárny u města Partizánske Slovenská organizace pro vesmírné aktivity (SOSA) společně s poskytovatelem webového prostoru WebSupport. Jedním z cílů akce bude přijímání registrací internetových adres se slovenskou příponou.sk. Zařízení rovněž vyhotoví fotografie a videa naší planety.

Let by měl trvat tři až čtyři hodiny. Balón se s pomocí stovek litrů helia dostane do výše 20 až 25 kilometrů. „Naše technika musí zvládnout extrémní mrazy kolem minus 50 stupňů a kosmické záření. Když JULO2 projde ozónovou vrstvou, na chvíli přestane posílat data a začne registrovat internetové adresy,“ uvedl pro čas.sk Jakub Kapuš ze SOSA.

Podle Mateje Kvocery půjde o první pokus zaregistrovat internetovou adresu z vesmíru. „Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici ISS používali Twitter, ale nikdo zatím podobným způsobem nezaregistroval internetovou adresu,“ dodal.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Věda a školy:

A kněží se ženili a ženili

-

dnes 03:40 Ve středu 22. ledna 1919 navštívila T. G. Masaryka...

Osamělost škodí zdraví

-

19.1. 19:59 Vědci prokázali škodlivé dopady sociální izolace na...

Čeští vědci objevili v Nové Guineji prvního jeskynního raka na jižní polokouli

-

19.1. 11:49 Video: Badatelům z Jihočeské univerzity (JČU) v...

Kapacita učilišť zůstala opět nenaplněná

-

18.1. 13:31 Navzdory opatřením na podporu odborného vzdělávání...

Pivo na Marsu? Mohlo by se tam dařit chmelu, ukázal pokus studentů z USA

-

18.1. 11:05 Důležitá rostlina pro výrobu piva se možná dá...

Vědci radí, jak nejefektivněji hubnout. Budete překvapeni

-

17.1. 20:16 Zhubnout – to je asi to nejčastější novoroční...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby