Koktejl

Američan s transplantovanou tváří konečně ucítil polibek své dcery

Muž s transplantovaným obličejem opět cítí polibky své dcery

ZDROJ: Novinky/Reuters

3.4.2012 15:51 Je tomu téměř přesně rok, kdy Američan Dallas Wiens dostal novou tvář. Nyní se po náročné transplantaci, kterou vedl český lékař Bohdan Pomahač, dokáže smát a hlavně cítit na tváři polibky od své čtyřleté dcery. O nečekané pohyblivosti a citlivosti obličejových svalů Wiens promluvil toto pondělí během tiskové konference v bostonské nemocnici.

„Když jsem poprvé ucítil polibek své dcerky, rozbrečel jsem se. Byly to slzy štěstí nad tím, jak úžasný to byl zážitek po tak dlouhé době, kdy jsem nic necítil,“ řekl na tiskové konferenci Wiens.

Nyní 25letý Wiens se vážně poranil v roce 2008 při natírání kostela. Spadl totiž na dráty elektrického vedení a kompletně si spálil obličej. Nenávratně přišel o zrak a zdálo se, že těžkým zraněním podlehne. Nestalo se tak a v roce 2011 jako první ve Spojených státech dostal zcela nový obličej.

Podle týmu chirurgů z nemocnice Brigham and Women's Hospital (BWH), kteří se na transplantaci celého obličeje podíleli, se Wiens zotavuje neuvěřitelně dobře a dá se u něj čekat ještě další zlepšení. Podle agentury Reuters navíc stále dochází na rehabilitační terapie v Texasu, kde žije se svou dcerou.

První Američan s transplantovaným obličejem se počátkem května 2011 ukázal na veřejnosti. Zdroj: Reuters

„Podle všeho neměl tak otřesná zranění přežít, ale přežil. Vysoký stupeň citlivosti mu bránil v přijetí transplantátu od vhodného dárce, přesto ho přijal. U všech transplantovaných se navíc očekává odmítnutí, on je ale jediný pacient, u kterého k němu nedošlo, a to i navzdory imunitě snížené na minimum,“ řekl český plastický chirurg Bohdan Pomahač, který proslul jako "ten, kdo vrací lidem tváře". [celá zpráva]

Lékaři nyní doufají, že bude Wiens brzy připravený dostat zubní implantáty, které by mu pomohly zlepšit i schopnost mluvit.

Markéta Klánská, Novinky

nahoru

Koktejl:

Noční můra arachnofobů: Američanka našla v balení hroznů černou vdovu

-

dnes 18:55 Najít v jídle snovačku jedovatou, známou též pod názvem...

V Londýně začali prodávat jet suit. Ironmanův létající oblek přijde na 10 miliónů

-

dnes 14:44 Video: Britský vynálezce Richard Browning představil...

Pes se zasekl v odtokové trubce, hledali ho pět dní

-

dnes 09:13 Příběh se šťastným koncem se odehrál před několika dny...

Než aby zmeškal, raději šel do práce 20 kilometrů pěšky. Od zaměstnavatele dostal nové auto

-

dnes 06:09 Americký student Walter Carr získal po dlouhé době...

Američan vytváří hypnotizující pohyblivé sochy z oceli

-

včera 19:08 Video: Američana Anthonyho Howea fascinuje vítr a...

Oddaný pes pomáhá svému pánovi s jízdou na invalidním vozíku

-

včera 14:30 Šestačtyřicetiletý Danilo Alarcon z filipínského města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů