Koktejl

Nejslavnější památky světa na hodinu potemněly

BEZ KOMENTÁŘE: V rámci ekologické akce Hodina Země potemněly památky po celém světě

ZDROJ: Reuters

1.4.2012 12:34 Do ekologické akce Hodina Země se po Austrálii, Asii a Evropě zapojil také americký kontinent, potemněl tak například známý newyorský mrakodrap Empire State Building. Cílem akce bylo připomenout potřebu úspor energie a neblahý vliv člověka na životní prostředí.

Akce odstartovala v sobotu. Úplně první významnou stavbou, jejíž osvětlení zhaslo, byl nejvyšší novozélandský mrakodrap Auckland Sky Tower. Světlo se v rámci Hodiny Země nevypínalo po celém světě najednou, ale podle rytmu časových pásem.

V každém místě na světě se mohli k akci připojit dobrovolníci s úderem půl deváté večer místního času a vytrvat měli do půl desáté večer.

Zhasly památky v Evropě, ČR nevyjímaje

V sobotu se světla začala vypínat i v Evropě. Do tmy se ponořila Moskva, v Paříži potemněla Eiffelova věž nebo Elysejský palác. Ve Vatikánu se na hodinu ponořila do tmy kupole basiliky svatého Petra. V Berlíně zase zhaslo osvětlení Braniborské brány a slavný monument osvětlovala záře 5000 modrých a zelených svíček, které ekologičtí aktivisté uspořádali do tvaru Země.

V Česku se k celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí připojil hodinovým zhasnutím mimo jiné hrad Karlštejn. Vůbec poprvé se akce zúčastnila i Praha, v níž potemněly mimo jiné žižkovský vysílač, Petřínská rozhledna či Tančící dům.

Začalo to v Austrálii

Kampaň se zrodila v roce 2007 v Austrálii, kde byla pouze iniciativou jednoho města. Díky aktivitě ekologů se však akce prostřednictvím sociálních sítí rozšířila do celého světa.

Podle organizátora kampaně, Světového fondu na ochranu přírody (WWF), je Hodina Země největším projevem světové podpory boje proti znečištění planety plyny se skleníkovým efektem. Loni se do akce podle WWF zapojilo 5251 měst a 1,8 miliardy lidí ve 135 zemích.

Do letošního šestého ročníku se zapojilo nově několik dalších zemí jako Libye nebo Irák, ale i Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), jejíž posádka sledovala vlnu vypínání světla z oběžné dráhy Země. K akci se připojilo více než 6000 měst a obcí ve 150 zemích světa.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Kanadský umělec vytváří miniaturní burgery a další chuťovky

-

dnes 19:29 Video: Po večeři připravené umělcem Tomem Brownem byste...

Fena, která přišla o mláďata, vychovala opici

-

dnes 13:25 V kolumbijské Cartageně vzniklo nevšední zvířecí pouto....

V Japonsku se poklopy kanálů stávají uměleckými díly

-

dnes 10:30 Obrazem: Je to honba za pokladem pro dospělé, usmívá se...

Žena se vydávala za muže a dvakrát se oženila, aby získala věno

-

dnes 06:24 Těžko uvěřitelný příběh vyšel na světlo v úterý 14....

Lupič se zbavil bundy, aby ho nepoznala policie. Práci jí naopak usnadnil

-

včera 16:36 Těžko říct, co přesně se honilo hlavou...

Záchranu slůněte zkomplikovala jeho matka, kterou omráčil elektrický ohradník

-

včera 12:10 Video: O život malého slůněte, které spadlo do studny,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby