Zahraniční

Povstalci obsadili polovinu Haiti

24.2.2004 09:14 Pouhé dvě stovky haitských rebelů dokázaly v neděli večer obsadit druhé největší haitské město Cap Haitien. Nyní se chystají zaútočit přímo na metropoli. Vojenská operace se čeká už od pondělí a podle signálů by mohla být zahájena dnes.

Prezident Jean-Bertrand Aristide, jenž kontroluje už sotva polovinu území, přitom ještě v neděli zahájil v Port-au-Prince karneval, aby prokázal své odhodlání vzpouru odrazit. O jeho odchodu od moci však uvažuje už i mezinárodní mise v zemi.

"Myslím, že do dvou týdnů získáme kontrolu nad celým Haiti," řekl během oslav vítězství v Cap Haitien vůdce povstalců Guy Philippe. "Všichni tu na nás čekali, nikdo už nechce, aby Aristide zůstal," dodal jeho kolega Gisele Buleti.

Boj o město netrval dlouho. Zahynuli při něm asi jen dva lidé, rebelové vypálili všechny čtyři policejní stanice a propustili vězně. Tam je však čekají vedle Aristidovy policie, jež má v zemi roli armády, také ozbrojené skupiny prezidentových přívrženců.

Cizinci opouštějí Haity

V noci na dnešek mělo vypršet původní ultimátum, kdy se Aristidův režim měl pod mezinárodní patronací dohodnout na rozdělení moci s politickou opozicí tak, aby prezidentovi zůstala funkce, ale do vlády by vstoupila opozice.

Ta však nemá s ozbrojenými povstalci, kteří v zemi drží hlavní iniciativu, žádné otevřené kontakty, a podle svých velitelů je rozhodnuta prezidenta svrhnout. Diplomatické zdroje včera sdělily, že i mírová mise připouští, že k dohodě nedojde a pro Aristida v politickém životě Haiti už místo nezůstane.

Z Haiti zatím odjíždějí cizinci. Už minulý týden stáhly Spojené státy část úředníků svého velvyslanectví a rodinné příslušníky. K ochraně úřadu bylo vysláno 50 příslušníků námořní pěchoty, oznámila včera agentura Reuters.

Včera i Francie vyzvala své občany, aby karibský ostrov opustily. Foto: Velitel haitských povstalců Guy Philippe (vpravo) včera v hotelu Mon Joli oslavoval dobytí města Cap Haitien.

Alexandr Petrželka, Právo

nahoru

Zahraniční:

Trump volal Orbánovi, aby ho povzbudil v jeho protiimigačních opatřeních

-

včera 15:58 Americký prezident Donald Trump v telefonickém...

Na Gerlachu v noci uvázlo sedm horolezců, čtyři z nich byli Češi

-

včera 15:16 V neděli krátce po půlnoci přijala slovenská Horská...

Pochod sexuálních menšin v Kyjevě zastavili radikálové

-

včera 13:36 Kolem šedesáti lidí v Kyjevě zadržela policie při...

Jeden mrtvý a 20 zraněných při střelbě v americkém Trentonu

-

včera 12:56 aktualizováno Jeden člověk zemřel a dvacet dalších...

Řekové a Makedonci podepsali dohodu o názvu makedonského státu

-

včera 10:46 Ministři zahraničí Řecka a Makedonie podepsali dohodu...

S tou ženou už nemůžu pracovat, řekl o Merkelové ministr Seehofer

-

včera 09:33 aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů