Zahraniční

Povstalci obsadili polovinu Haiti

24.2.2004 09:14 Pouhé dvě stovky haitských rebelů dokázaly v neděli večer obsadit druhé největší haitské město Cap Haitien. Nyní se chystají zaútočit přímo na metropoli. Vojenská operace se čeká už od pondělí a podle signálů by mohla být zahájena dnes.

Prezident Jean-Bertrand Aristide, jenž kontroluje už sotva polovinu území, přitom ještě v neděli zahájil v Port-au-Prince karneval, aby prokázal své odhodlání vzpouru odrazit. O jeho odchodu od moci však uvažuje už i mezinárodní mise v zemi.

"Myslím, že do dvou týdnů získáme kontrolu nad celým Haiti," řekl během oslav vítězství v Cap Haitien vůdce povstalců Guy Philippe. "Všichni tu na nás čekali, nikdo už nechce, aby Aristide zůstal," dodal jeho kolega Gisele Buleti.

Boj o město netrval dlouho. Zahynuli při něm asi jen dva lidé, rebelové vypálili všechny čtyři policejní stanice a propustili vězně. Tam je však čekají vedle Aristidovy policie, jež má v zemi roli armády, také ozbrojené skupiny prezidentových přívrženců.

Cizinci opouštějí Haity

V noci na dnešek mělo vypršet původní ultimátum, kdy se Aristidův režim měl pod mezinárodní patronací dohodnout na rozdělení moci s politickou opozicí tak, aby prezidentovi zůstala funkce, ale do vlády by vstoupila opozice.

Ta však nemá s ozbrojenými povstalci, kteří v zemi drží hlavní iniciativu, žádné otevřené kontakty, a podle svých velitelů je rozhodnuta prezidenta svrhnout. Diplomatické zdroje včera sdělily, že i mírová mise připouští, že k dohodě nedojde a pro Aristida v politickém životě Haiti už místo nezůstane.

Z Haiti zatím odjíždějí cizinci. Už minulý týden stáhly Spojené státy část úředníků svého velvyslanectví a rodinné příslušníky. K ochraně úřadu bylo vysláno 50 příslušníků námořní pěchoty, oznámila včera agentura Reuters.

Včera i Francie vyzvala své občany, aby karibský ostrov opustily. Foto: Velitel haitských povstalců Guy Philippe (vpravo) včera v hotelu Mon Joli oslavoval dobytí města Cap Haitien.

Alexandr Petrželka, Právo

nahoru

Zahraniční:

Britský instruktor zachránil parašutistu při nácviku seskoku, sám se zabil

-

dnes 22:01 Smrtelná zranění utrpěl anglický instruktor Carl Marsh...

Dvanáctiletý mexický školák naboural s autem plným dětí. Pět mrtvých, tři zranění

-

dnes 21:13 Dvanáctiletý mexický chlapec nezvládl řízení auta...

Na Slovensku se šíří nová droga, užívají ji i děti

-

dnes 20:12 Na jihu Slovenska se rozšířila nová droga, kterou užívá...

Polská církev chce posunout hranici pro prodej tvrdého alkoholu na 21 let

-

dnes 18:01 Polská katolická církev přišla s plánem, který má...

Evropany kosí chřipka. Německo hlásí přes stovku mrtvých a plné nemocnice

-

dnes 16:18 Letošní chřipková epidemie si v Německu vyžádala už 102...

V Rakousku zadrželi český autobus s migranty a se šesti kily konopí

-

dnes 15:45 aktualizováno Rakouská policie v pondělí objevila v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby