Domácí

Rampulovo zastupitelství se vzdalo kauzy Mostecké uhelné

obrazek

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula

FOTO: Jan Handrejch, Právo

20.3.2012 11:05 (aktualizováno: 20.3.2012 11:30) Pražské Vrchní státní zastupitelství se podle zjištění Práva vzdalo kauzy divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Šéf úřadu Vlastimil Rampula se totiž z případu vyloučil pro podjatost, protože je na něj podána kárná žaloba kvůli údajným průtahům v kauze.

Ze zákona přitom vyplývá, že pokud je podjatý nadřízený, nemůže mít kauzu na stole ani žádný z jeho podřízených. „Po prostudování kárné žaloby jsem se z případu vyloučil. Neměl jsem ani jinou možnost, protože neexistuje silnější důvod pro podjatost státního zástupce, než podaná kárná žaloba,“ vysvětlil Právu svůj krok Rampula.

Toho ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem viní z toho, že může za dlouhou nečinnost českých úřadů, která vedla k propásnutí lhůty pro připojení se ke švýcarskému trestnímu řízení s bývalými manažery uhelné společnosti.

Těm Švýcaři zabavili více než 10 miliard korun, a pokud se prokáže, že při privatizaci dolů vznikla České republice škoda, mohla by na část obstavených peněz dosáhnout. Po propásnutí termínu nyní Česko hledá cesty, jak se k penězům dostat pomocí civilní žaloby.

Podle Rampuly se pražské vrchní státní zastupitelství vzdalo nejen části kauzy týkající se poskytování právní pomoci švýcarské straně, ale i vlastního prověřování okolností privatizace na našem území. „Obě věci spolu velmi úzce souvisí,“ poznamenal k tomu vrchní žalobce.

Spis v současné době putuje na Nejvyšší státní zastupitelství, které rozhodne, kdo po pražských žalobcích složitý případ převezme. Dá se přitom předpokládat, že kauza skončí u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Zemanova mluvčí Helena Markusová Právu řekla, že spis zatím do brněnského sídla nejvyššího žalobce nedoputoval. „Měl by přijít ještě během dneška,“ uvedla Markusová s tím, že o dalším postupu chce Zeman rozhodnout do konce týdne.

Jakub Troníček, Právo

nahoru

Domácí:

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...

Před ruskou ambasádou v Praze demonstrovaly stovky lidí proti invazivní politice Kremlu

-

včera 19:04 Video: aktualizováno V předvečer 50. výročí invaze...

Dostihová závodiště chtějí peníze od státu. V sázkách se točí desítky miliónů

-

včera 18:58 Průlom ve financování dostihových areálů v Česku se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů