Cestování

Hrad Helfštýn zahájil sezónu víkendovými prohlídkami

obrazek

Hrad Helfštýn se tyčí nad údolím Moravské brány nad Týnem nad Bečvou.

FOTO: Martina Žáčková

26.3.2012 11:09 Jedním z prvních hradů, které počátkem března zahájily novou turistickou sezónu, je hrad Helfštýn na Přerovsku. Prohlídku si můžete užít zatím vždy o víkendu. Od dubna bude otevřeno denně s výjimkou pondělí.

Helfštýn tyčící se nad údolím Moravské brány nad Týnem nad Bečvou patří mezi nejrozsáhlejší hradní komplexy v Evropě. Založen byl ve 13. století, původně na ploše pouhých 30x50 metrů.

Poté byl přistavován, sloužil jako vojenská pevnost, v 17. století byl poničen a zchátral. V posledních desetiletích prochází obnovou. Areál si můžete projít sami, v nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, které začínají každou celou hodinu.

Od roku 1982 je Helfštýn místem setkávání uměleckých kovářů Hefaiston, které mu zajistilo nejen všeobecnou proslulost, ale i specifickou výzdobu. Díla z minulých ročníků zdobí různá místa hradního areálu a zdaleka nejsou určena jen k dívání. U dětí se velké oblibě těší třeba kovová houpačka nebo lavička s dračí hlavou.

Od roku 1982 je Helfštýn místem setkání uměleckých kovářů.

FOTO: Martina Žáčková

Letos budou kováři tvořit svá díla před zraky návštěvníků koncem srpna již pojednatřicáté. Loňské jubileum připomene výstava, která bude v hradní galerii zahájena 21. dubna.

Výhled z věže i lanové centrum

Při prohlídce hradu určitě nevynechejte věž s výhledem do okolí. Právě na začátku jara přináší trochu jiný pohled do krajiny, než když se o pár týdnů později zazelenají okolní stromy. Atraktivní je také nahlédnutí do bývalého paláce, v jehož labyrintu holých zdí, většinou nezastřešených, můžete popustit uzdu své fantazii, jaké události se tu nejspíš odehrávaly v dávné minulosti.

Pokud si chcete počkat na teplejší dny a těšíte se i na doprovodné programy, budete mít během sezóny na Helfštýně z čeho vybírat. Vedle Hefaistonu se uskuteční například festival Rockový Helfštýn, různá hudební vystoupení, výstavy, přehlídka žonglérů nebo Festival vojenské historie.

Návštěvu můžete příjemně spojit s cyklistickým výletem, údolí pod hradem protíná nenáročná cyklostezka Bečva a několik dalších tras. Kopec k hradu se při průměrné kondici dá na kole vyšlápnout, silniční úsek dlouhý 1,5 kilometru obnáší převýšení 140 metrů. Pěšky se dá k hradu nejlépe dojít z Týna nad Bečvou po červené značce.

Pro motorizované návštěvníky je k dispozici parkoviště vzdálené jen asi 200 metrů od vstupní brány. Výlet na Helfštýn můžete v letních měsících spojit se zábavou v lanovém parku, který se nachází v těsném sousedství hradu.

Informace

www.helfstyn.cz

www.outdoor-helfstyn.cz

www.cyklostezkabecva.com

 

Tipy na nejbližší akce 

2.–25. 4. Jarní výstava patchworku

9. 4.–31. 8. výstava Plastiky z ohně

18. 4. Mezinárodní den památek (volný vstup)

23.–25. 4. Velikonoce na Helfštýně

21.–22. 5. Festival vojenské historie

25. 6. Rockový Helfštýn

 

Otevírací doba

březen: víkendy 9–16 hod.

duben: denně mimo pondělí 9–17 hod.

(na Velikonoční pondělí otevřeno)

květen až srpen: 9–18 hod.

Martina Žáčková

nahoru

Cestování:

V Arménii láká turisty ručně hloubený podzemní labyrint

-

dnes 09:55 Obrazem: Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby...

Turkish Airlines příští rok navýší spojení mezi Prahou a Istanbulem

-

včera 17:40 Letecká společnost Turkish Airlines navýší v příštím...

V Zoo Ostrava bude antilopa Derbyho v hlavní roli

-

včera 15:42 Antilopa Derbyho je největší a zároveň nejohroženější...

Zahradu boha Thora rozmetal výbuch skladiště střelného prachu

-

včera 14:30 Řeka Gauja se hluboce zařezává do údolí, na jehož...

Živí turisté Benátky, nebo je ubíjejí?

-

včera 10:41 Tisíce turistů, kteří každodenně procházejí po...

Valašské skály opředené pověstmi

-

včera 09:25 Obrazem: Okraj obce Lidečko na Vsetínsku lemují...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů