Ekonomika

Vejce v Česku podražila o sto procent, stačila jedna směrnice EU

obrazek

Plato vajec

FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

5.3.2012 17:10 Vejce v Česku od začátku letošního roku, kdy Evropská unie zpřísnila pravidla pro chov slepic, podražila v obchodech o sto procent. Na unijním trhu totiž po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec. Obchodníci mají problémy se zajištěním dodávek vajec do prodejen a předpokládají, že jejich cena ještě poroste.

Podle zjištění Novinek například v pondělí nabízel jeden z největších potravinových řetězců plato deseti vajec za 64,90 koruny. A to navíc byla všechna vejce vyprodaná.

Zatímco ve 45. týdnu loňského roku činila průměrná cena vejce podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) 2,52 koruny, v sedmém týdnu letošního roku se už dostala na 3,06 koruny. Jde ale o průměrnou cenu, realita v obchodech je často jiná.

Potraviny obecně na pultech tuzemských obchodů byly v lednu meziročně dražší v průměru o 6,1 procenta, jak vyplývá z údajů zveřejněných ČSÚ. Ceny podle odborníků porostou i nadále.

Levnější jen brambory

Výrazně podražily pekárenské výrobky (o 13,1 procenta), dále pak mléko či sýry (o 9,9 procenta). Pozadu nezůstalo ani maso (o 7,3 procenta) nebo oleje a tuky (o 8,2 procenta). Za cukr, marmeládu, med, čokoládu a různé cukrovinky si nakupující připlatili o 9,4 procenta více. Ceny u některých potravin přeci jen poklesly. To je příklad zeleniny či brambor.

Potraviny zdražilo nejen lednové zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent, které obchodníci promítli do cen už loni, ale vliv měly také rostoucí ceny komodit i vyšší náklady obchodníků a výrobců potravin například na dopravu zboží či energie.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Nájemci nejspíš budou potřebovat k trvalému pobytu souhlas vlastníka

-

včera 16:59 Nájemce bytu se nejspíš nově bude moci přihlásit k...

Po másle začala v Česku konečně zlevňovat i vejce

-

včera 16:11 Ačkoli potraviny v Česku zdražují rychleji, než je...

Britský úřad je proti Murdochově převzetí televize Sky. Magnát má prý příliš velkou moc

-

včera 15:13 Akvizice britské televizní společnosti Sky plc...

Trump brání americké výrobce vysokými cly. Začal u praček a solárních panelů

-

včera 15:06 Americký prezident Donald Trump schválil vysoká cla na...

Maskovaná inflace. Výrobci zmenšují balení, aby nemuseli zdražovat

-

včera 14:23 Zmenšování obsahu balení se netýká jen čokolád Milka...

EU odstranila osm zemí z černé listiny daňových rájů

-

včera 10:47 aktualizováno Evropská unie (EU) v úterý odstranila...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby