Ekonomika

Řecko schytalo další úder, Fitch mu srazila už tak nízký rating

obrazek

Sídlo ratingové agentury Fitch

Profimedia.cz

22.2.2012 13:00 (aktualizováno: 22.2.2012 15:21) Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila úvěrovou známku Řecka na C z dosavadního stupně CCC a uvedla, že v nejbližší době čeká u země „s vysokou pravděpodobností“ stav technické platební neschopnosti. Agentura tím reagovala na dohodu o snížení řeckého dluhu u soukromých věřitelů, jak uvedla agentura Reuters.

Dočasné přeřazení řeckého ratingu do kategorie „omezené“ nebo „selektivní“ platební neschopnosti nedávno signalizovala i další světová ratingová agentura Standard & Poor's. Podle agentur to plyne z toho, že dohoda o „dobrovolném“ odpisu podstatné hodnoty řeckých dluhopisů bude uplatněna i na ty investory, kteří se k ní nepřipojí.

 Ratingová mapa podle agentury Standard & Poor's

FOTO: Novinky

Plán výměny dosavadních státních dluhopisů za nové s podstatně nižší hodnotou je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur (asi 3,3 biliónu korun), jehož konečnou podobu v úterý v noci dojednali a schválili ministři financí zemí eurozóny. [celá zpráva]

„V řadě věřitelských zemí musí schválení záchranného balíku dodatečně posvětit parlament, což se v zemích, jako je Finsko a Německo nemusí obejít bez problémů,“ varuje před přílišným optimismem analytik Jan Čermák z ČSOB.

Investorům se nemusí chtít

Na nominální hodnotě nových dluhopisů soukromí investoři ztratí podle úterní dohody 53,5 procenta a jejich celková ztráta se bude pohybovat kolem 74 procent. Pokud se k plánu výměny přihlásí držitelé dvou třetin dluhopisů, pak podle zákona vstoupí v platnost takzvaná doložka o společném postupu (CAC), která umožní přinutit k výměně i všechny ostatní.

„Vzhledem k tomu, že v tisku se čas od času objevují spekulace, že řada privátních investorů nakoupila řecké dluhopisy za směšné ceny z čistě spekulativních důvodů, v posledních týdnech a měsících může být jejich motivace zúčastnit se restrukturalizace velmi nízká,“ připomněl Čermák.

Prostřednictvím výměny dluhopisů se dluh Řecka sníží o více než 100 miliard eur z celkových zhruba 350 miliard eur. Seškrtání dluhů je klíčem k tomu, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent na 120,5 procenta hrubého domácího produktu.

pit, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Moody’s zlepšila výhled ratingu českých měst a krajů. Mohly by si levněji půjčovat

-

dnes 09:17 Mezinárodní ratingová agentura Moody’s zlepšila výhled...

Británie déle než tři dny nemusela vyrábět elektřinu z uhlí

-

včera 23:57 Od sobotního dopoledne až do úterního odpoledne se...

Irsko se s Applem dohodlo na doplacení miliardových daní

-

včera 17:09 Americký technologický obr Apple začne od května...

Ropa je nejdražší za tři a půl roku

-

včera 16:02 Cena ropy Brent v úterý prolomila hranici 75 dolarů za...

Coca-Cola zvýšila zisk na 29 miliard

-

včera 15:27 Americká společnost Coca-Cola v prvním čtvrtletí...

O neprůstřelné vesty české firmy má zájem i americká FBI

-

včera 15:17 O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby