Zahraniční

Řetězové transplantace ledvin se zúčastnilo 30 lidí

obrazek

Doba, kterou je darovaný orgán mimo tělní oběh, by měla být co nejkratší.

Profimedia.cz

21.2.2012 13:22 Řetězové transplantace ledvin se v USA účastnilo rekordních 30 lidí. Teprve pak dostal ledvinu člověk, jemuž ji první dárce chtěl dát, uvedla televize ABC News. Transplantace se provedly v 17 nemocnicích jedenácti států Unie.

Na začátku řetězu stál Rick Ruzzamenti, který chtěl darovat ledvinu 47letému pracovníkovi vlády Donaldu Terrymu. Jeho ledvina se však pro něj nehodila. Odstartoval tak nejdelší řetěz dárců, který organizoval Národní registr dárců ledvin.

Jeho ledvina se hodila Brooke Kitzmanové. V řetězu dárců se objevil i muž, který věnoval svou ledvinu expřítelkyni, a pomohla si i dvojice, která se scházela v době, kdy oba chodili na střední školu a tančívali spolu na plesech.

Nakonec se ale podařilo najít ledvinu i pro Terryho, který vypověděl: „Myslil jsem si, že umřu na dialýze, když mi doktoři zavolali, že mají ledvinu. Propukl jsem v pláč. Nevěděl jsem co říci. Nemyslel jsem si, že budu žít déle než pět let.“

Šťastný byl i Ruzzamenti: „Je jediná věc, kterou mohu říci. Jestliže máme dvě ledviny a věříte v Boha, mohli byste říci, že Bůh nám dal ledvinu navíc, abychom ji mohli věnovat. Jen pár okamžiků bolesti, nějaký měsíc budete strádat, abyste mohli zachránit jiného jednotlivce. Velikost utrpení a bolesti, kterou jste si přitom prošli, je nic proti množství dobra, které s tím přichází. Kdybych měl ještě jednu ledvinu, tak bych ji taky daroval.“ Těžko mu v dojetí vytýkat, že si neuvědomil, že vzhledem k symetrii těla je většina orgánů párových, v USA mnozí stále ještě odmítají evoluční teorii.

Řetězové transplantace ledvin

Řetězové transplantace pořádá Národní registr dárců ledvin. Snaží se tak vyřešit problém s tím, že v USA čeká na transplantaci ledvin 90 000 lidí.

Registr založil bývalý příslušník námořní pěchoty Garet Hil kvůli tomu, že jeho desetiletá dcera potřebovala ledvinu a muselo se testovat 15 dárců, než se našel vhodný.

„Vstoupili jsme do výměnných systémů v USA a nikdy nenašli vhodného dárce. Když jsem viděl tyto systémy, myslel jsem si, že by existoval lepší způsob. To nás vedlo k tomu, abychom založili Národní registr dárců ledvin." řekl Hil.

Registr testoval potenciální dárce a pomáhal vyhledávat i příjemce. Organizoval i přepravu ledvin komerčními lety, protože mnozí příjemci byli v takovém stavu, že nemohli jet za dárci. Proč nemohli jet dárci za příjemci, není jasné, zřejmě by je zaměstnavatel neuvolnil a bylo by to nákladné.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Ruska, která Putina v živém vstupu žádala o pomoc, podlehla rakovině

-

včera 22:03 V moskevské nemocnici v úterý podlehla rakovině...

Zuckerberg se na půdě Evropského parlamentu omluvil Evropanům za únik dat

-

včera 19:41 Ochrana soukromí pro nás bude vždy důležitější než...

Ukrajinský poslanec vyzval ke zničení mostu na Krym

-

včera 19:25 Poslanec ukrajinské vrchní rady Ihor Mosyjčuk vyzval v...

U soudu s českou pašeračkou heroinu vypovídali v Pákistánu svědci

-

včera 17:02 Výslechem svědků v Pákistánu pokračovalo soudní líčení...

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

včera 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder,...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

včera 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby