Koktejl

Tajné služby: Chaplin byl ve skutečnosti Francouz Israel Thornstein

Charlie Chaplin

17.2.2012 11:51 Dříve utajené složky britské tajné služby MI5 o komikovi Charliem Chaplinovi ohromily celý svět. Zdá se, že legendární komik, který se měl narodit roku 1889 v Londýně, byl ve skutečnosti Francouz a původem ruský Žid jménem Israel Thornstein. Výzvědné služby nebyly schopné nalézt jediný hodnověrný důkaz, který by potvrzoval jeho domnělé narození ve Velké Británii. Informoval o tom britský Daily Telegraph.

Tajemství zahalující původ populárního komika se začalo poodhalovat ve chvíli, kdy americké úřady požádaly britskou tajnou službu MI5, aby se pokusila podívat do minulosti známého komika. Američané se k tomuto kroku rozhodli poté, co herec v roce 1952 opustil USA pod závojem podezření ze spolupráce s komunisty.

FOTO: fotobanka Profimedia

Britští agenti však ve svém úkolu zcela pohořeli. Nepodařilo se jim nalézt Chaplinův rodný list a první úřední záznam o jeho osobě se datuje až do roku 1920, kdy byl na jeho jméno vydán cestovní pas. Vyšetřovali možnosti, že se Chaplin ve skutečnosti narodil ve Fontainebleau nedaleko Paříže či v blízkém městečku Melun.

Americké výzvědné služby přitom razily teorii, že byl Chaplin ve skutečnosti původem ruský Žid jménem Israel Thornstein. Navzdory důkladným zkoumáním MI5 nedokázala nalézt jediný důkaz, který by potvrzoval, že by Chaplin byl ve skutečnosti Brit, jak o sobě tvrdil.

Ač komunista, riziko pro USA nepředstavoval

Britské tajné služby však jednoznačně popřely, že by byl Chaplin rizikový komunista. Označily ho maximálně jako sympatizanta, ale nikoliv radikálního nadšence. Agenti uznali, že bylo jeho jméno použito jako symbol antikomunistické kampaně senátora Joea McCarthyho. Dodali však, že přesto nepředstavoval pro USA bezpečnostní riziko.

Je to poprvé, co MI5 odtajnila složky věnované populárnímu komikovi, který o sobě tvrdil, že se narodil 16. dubna 1889 na East Street ve Walworthu v jižním Londýně - pouhé čtyři dny před narozením Adolfa Hitlera, kterého úspěšně parodoval roku 1940 v nyní už klasickém snímku Diktátor.

Jakub Kynčl, Novinky

nahoru

Koktejl:

Muž při havárii vylétl z kradeného auta a dopadl na střechu domu

-

dnes 03:00 Záběry z bezpečnostní kamery ve městě Ponta Grossa v...

Italský soud brání rodičům pojmenovat své dítě po fašistickém diktátorovi

-

včera 20:01 Italský soud si nechal předvolat rodiče 14měsíčního...

Turista v německém přístavu zachránil topícího se chlapce

-

včera 16:12 Video: Když si třicetiletý thajský turista Ruchamon...

Turkmenští policisté prohledávají záchody, pátrají po fotkách prezidenta

-

včera 11:55 Prezident Gurbanguly Berdymuchamedov si už od roku...

Profesor se rozvedl kvůli deseti kočkám. Teď si ženu znovu vzal, i když jich má už čtyřicet

-

včera 09:46 Podivuhodný životní příběh mají za sebou 82letý Trevor...

Přispat si o víkendu omezí riziko předčasné smrti, tvrdí vědci

-

včera 08:34 Dospělí do 65 let, kteří sedm dní v týdnu spí méně než...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby