Domácí

Majetek Prahy je opět v exekuci kvůli částce 6600 korun

obrazek

Pražský magistrát

FOTO: Jakub Troníček, Právo

5.2.2012 16:00 (aktualizováno: 5.2.2012 16:33) Na majetek hlavního města Prahy byla po čtrnácti dnech opět nařízena exekuce. Tentokrát kvůli dluhu 6600 korun fyzické osobě, který podle exekutorů nebyl uhrazen včas. Magistrát řekl, že ho uhradil už v srpnu. Spor se vedl o poplatky, které magistrát uhradil minulý týden.

„Hlavní město nerespektuje pravomocná rozhodnutí soudu a nemá přehled o svých závazcích. Ostatním dlužníkům by mělo jít příkladem, místo toho dává opakovaně najevo svou neúctu k právnímu systému,“ uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová v tiskové zprávě.

Jakého dluhu se exekuce týká, nesdělila.

Zdroj Práva přiznal, že částka 6600 korun už byla uhrazena. „Částka sice již byla uhrazena, ale až po zahájení exekuce, a její náklady tak zůstávají neuhrazenou pohledávkou,“ vysvětlil Právu zdroj.

Mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská doplnila, že by mohlo jít o spor ze srpna, v němž byl poslední závazek - odměna exekutorovi - uhrazen minulý týden.

S prvním případem věc nesouvisí

Exekutorská komora ve svém vyjádření neskrývala rozladění nad chováním magistrátu. Podle ní má město k hrazení svých závazků laxní přístup.

Pracovníci magistrátu prý včas nezareagovali na požadavky věřitele a k úhradě jistiny dluhu přistoupili až v den, kdy exekuční soud vydal usnesení o nařízení exekuce. „Soudní exekutor pouze doručil toto soudní usnesení katastru nemovitostí. Jde o jeho zákonnou doručovací povinnost. Vzhledem k administrativnímu zpoždění katastr tuto poznámku do své databáze dosud oficiálně nezaevidoval,“ vysvětlila mluvčí exekutorů.

Před dvěma týdny byl kvůli neuhrazenému dluhu také obstaven majetek města včetně například Karlova mostu nebo Obecního domu. Soud vydal rozhodnutí v pátek a úředníci až do pondělí nevěděli, čeho se exekuce týká a jaký dluh zapomněli uhradit. V pondělí vyšlo najevo, že jedna z úřednic zapomněla zaplatit 163 000 korun.

Exekutoři: mezi dlužníky nejsou rozdíly

Chybné jednání hlavního města Prahy je podle Exekutorské komory typickou ukázkou nízkého právního povědomí o principech exekučního řízení. Následky neakceptování rozsudků totiž nelze klást za vinu soudnímu exekutorovi, který mezi dlužníky nečiní rozdíly a postupuje přesně tak, jak mu ukládá zákon.

Poté, co povinný uhradí celou dlužnou částku, dojde k zastavení exekučního řízení, tedy i výmazu informativní poznámky z katastru nemovitostí.

Josef Koukal, Novinky, Právo

nahoru

Domácí:

ČR nese odpovědnost za výroky prezidenta, rozhodl NS a vrátil kauzu Peroutka na začátek

-

včera 18:16 aktualizováno Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu...

Neomezená moc? Sorry jako, to chceš moc! Stovky lidí tiše protestovaly proti Babišovi

-

včera 18:13 Video: aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze...

Politici i lékaři varují před spalničkami

-

včera 17:20 Epidemie spalniček v Česku pokračuje. Na mimořádné...

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

včera 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Koalice ještě není ani na papíře a ve Sněmovně už si vjela do vlasů

-

včera 16:11 aktualizováno Zatímco ČSSD teprve začala ve...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

včera 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby