Kariéra

Fluktuace manažerů největších českých firem klesá

obrazek

Ve vrcholovém managementu největších firem v ČR aktuálně působí čtvrtina žen a jejich počet roste

Profimedia.cz

24.1.2012 12:15 Fluktuace manažerů největších českých firem klesá, meziročně se snížila o 11 procentních bodů. Důvodem jsou dopady finanční krize, rostoucí nezaměstnanost a těžká situace na trhu.

Vyplývá to z analýzy společnosti Soliditet, která zároveň uvádí, že ve vrcholovém managementu největších firem v ČR aktuálně působí čtvrtina žen a jejich počet roste. Ženy na nejvyšších manažerských pozicích přitom mění místo častěji než muži.

Nejčastěji mění místo marketéři a personalisté

Fluktuace manažerů loni meziročně klesla napříč všemi typy monitorovaných vedoucích pozic. Zatímco v období 2009 až 2010 na sledovaném vzorku 1600 největších firem v ČR změnilo místo 33 procent manažerů, v období 2010 až 2011 to bylo 22 procent. Loni nejčastěji měnili práci manažeři marketingu a personalistiky. Nejvíce se naopak stabilizovaly posty v oblasti investic a informačních technologií.

Celková fluktuace mužů manažerů mezi lety 2010 a 2011 dosáhla 21 procent, u žen to bylo 26 procent. V období 2009 až 2010 změnilo místo 32 procent mužů z nejvyššího vedení a 38 procent žen. Během konjunktury na většině sledovaných pozic ženy fluktuovaly více než muži, vyplývá z analýzy.

Generální ředitelky místo nemění

Výjimku v loňském roce tvořily dvě silové pozice - generální či obchodní ředitelka. Na těchto postech se fluktuace žen nejenom snížila, ale ve stabilitě i předstihla muže.

"Stabilita a sehranost manažerských týmů může do budoucna přispět ke zlepšení pozice na trhu i zvýšení ziskovosti. Méně časté změny v nejvyšším vedení firem považujeme za pozitivní zprávu pro ekonomiku," uvedl ředitel společnosti Soliditet David Farský.

Analýza čerpá údaje z databáze Manažeři velkých firem ČR, která obsahuje informace o více než 1600 nejvýznamnějších či největších společností v ČR s 9000 kontaktními osobami.

Novinky, ČTK

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby