Kariéra

Fluktuace manažerů největších českých firem klesá

obrazek

Ve vrcholovém managementu největších firem v ČR aktuálně působí čtvrtina žen a jejich počet roste

Profimedia.cz

24.1.2012 12:15 Fluktuace manažerů největších českých firem klesá, meziročně se snížila o 11 procentních bodů. Důvodem jsou dopady finanční krize, rostoucí nezaměstnanost a těžká situace na trhu.

Vyplývá to z analýzy společnosti Soliditet, která zároveň uvádí, že ve vrcholovém managementu největších firem v ČR aktuálně působí čtvrtina žen a jejich počet roste. Ženy na nejvyšších manažerských pozicích přitom mění místo častěji než muži.

Nejčastěji mění místo marketéři a personalisté

Fluktuace manažerů loni meziročně klesla napříč všemi typy monitorovaných vedoucích pozic. Zatímco v období 2009 až 2010 na sledovaném vzorku 1600 největších firem v ČR změnilo místo 33 procent manažerů, v období 2010 až 2011 to bylo 22 procent. Loni nejčastěji měnili práci manažeři marketingu a personalistiky. Nejvíce se naopak stabilizovaly posty v oblasti investic a informačních technologií.

Celková fluktuace mužů manažerů mezi lety 2010 a 2011 dosáhla 21 procent, u žen to bylo 26 procent. V období 2009 až 2010 změnilo místo 32 procent mužů z nejvyššího vedení a 38 procent žen. Během konjunktury na většině sledovaných pozic ženy fluktuovaly více než muži, vyplývá z analýzy.

Generální ředitelky místo nemění

Výjimku v loňském roce tvořily dvě silové pozice - generální či obchodní ředitelka. Na těchto postech se fluktuace žen nejenom snížila, ale ve stabilitě i předstihla muže.

"Stabilita a sehranost manažerských týmů může do budoucna přispět ke zlepšení pozice na trhu i zvýšení ziskovosti. Méně časté změny v nejvyšším vedení firem považujeme za pozitivní zprávu pro ekonomiku," uvedl ředitel společnosti Soliditet David Farský.

Analýza čerpá údaje z databáze Manažeři velkých firem ČR, která obsahuje informace o více než 1600 nejvýznamnějších či největších společností v ČR s 9000 kontaktními osobami.

Novinky, ČTK

nahoru

Kariéra:

Techniky nejvíc motivuje flexibilní pracovní doba či dovolená navíc, ukázal průzkum

-

dnes 12:06 Flexibilní pracovní doba, dovolená navíc a vzdělávací...

Zdravotních sester je pořád málo

-

včera 12:31 Zdravotních sester je v ČR stále nedostatek, situace...

Poptávka po zaměstnancích neklesá

-

11.1. 13:27 Zaměstnavatelé v České republice ohlásili pro první...

Digitální nomád – profese, která předběhla svou dobu

-

10.1. 12:42 Být každou chvíli na jiném místě, místo z kanceláře...

Firmy by měly zaměstnancům umožňovat profesní růst

-

9.1. 12:42 Pracovní trh se mění. V boji o talenty záleží i na tom,...

Robot versus dělník aneb Co nás v budoucnu čeká

-

8.1. 13:11 Bez ohledu na současnou nízkou nezaměstnanost panují...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby