Kultura

Daniel Radcliffe míří od Pottera k beatníkům

23.1.2012 10:17 Britský herec Daniel Radcliffe si po skončení potterovské ságy zkusí zahrát beatníka Allena Ginsberga, který byl kromě básnické tvorby proslulý i zarostlým zjevem. Už teď tuší, že se setká s ostrou kritikou, protože sám nevypadá dost "beatnicky".

Radcliffe očekává, že se některým kritikům nebude líbit jeho chlapecké ztvárnění Ginsberga, a předem se brání. Má prý ztělesnit básníka ve věku, kdy teprve nastupuje na univerzitu, je ještě nezkušený, oholený a boj proti konvencím v něm teprve dříme.

Navíc má pravdu v tom, že Ginsberga už jednou hrál hollywoodský krasavec James Franco, a když tohle prošlo, může ho hrát v podstatě kdokoliv.

"Na jakoukoliv kritiku ohledně vhodnosti mé vizáže pro tu roli říkám - James Franco vypadá až moc dobře na to, aby hrál Allena Ginsberga."

Dvaadvacetiletý Radcliffe hraje básníka v thrilleru Kill Your Darlings. Děj se točí kolem vraždy Davida Kammerera, která spojí Jacka Kerouaka s Williamem Burroughsem v roce 1944. Natáčení začíná v březnu v New Yorku.

Ginsberga si zahrál kromě Franca taky David Cross a Radcliffe řekl BBC, že žádný ze starších filmů nechce vidět, protože je nechce kopírovat. A nebude nosit ani plnovous, protože ten Ginsberg nechal volně rozrůstat až několik let po svém nástupu na univerzitu.

"Tohle je 19letý Ginsberg," vysvětlil herec. "Nehraju ho ve čtyřiceti, to by vypadalo dost divně, nevybrali by si mě."

Radcliffe po astronomických honorářích z Pottera nepotřebuje hrát v mainstreamu a evidentně si vybírá složitější role v menších filmech, aby ukázal svou všestrannost: "Je to pro mě důležité jako pro každého herce, který chce mít dlouhou kariéru," domnívá se.

Allen Ginsberg je slavnou postavou beatnického hnutí padesátých let. Tehdejší americkou společnost šokoval překračováním pravidel v umělecké tvorbě i v životě. Patřil k tomu odpor k materialismu a středostavovským konvencím, objevování drog, ale také hlubší zájem o východní kultury. Tím otevřeli beatníci cestu mnohem masovější vlně hippies v následujícím desetiletí.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Ředitel Festivalu krátkých filmů Praha: Důvodů, proč točit kraťasy, je spousta

-

dnes 16:10 Od středy hostí pražská kina Světozor a Pilotů už 13....

Bubeník Tony Buck nabídne zvukové koláže

-

dnes 14:18 Tony Buck, který zahraje 25. ledna v klubu Punctum,...

Zemřel režisér Policejní akademie Hugh Wilson

-

dnes 14:13 Režisér Hugh Wilson zemřel v neděli v americkém...

Robert Plant potěší české fanoušky v Pardubicích

-

dnes 12:41 Už 31. července zavítá opět do ČR žijící legenda,...

Nominacím na Českého lva dominuje Bába z ledu. Šanci mají i Roden a Voříšková

-

dnes 11:36 Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila...

Woodyho Allena se zastal Alec Baldwin: Tohle není fér

-

dnes 10:29 Poté, co se od Woodyho Allena začali distancovat herci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby