Domácí

Drogově závislí, kteří se chtějí léčit, mohou dostat od státu peníze

11.1.2012 10:59 Pokud člověk závislý na drogách nastoupí léčbu a měl by ji ukončit jen z toho důvodu, že na ni nemá peníze, měl by ji za něj zaplatit stát. Ve středu tak rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého je třeba na takové osoby pohlížet jako na lidi v hmotné nouzi, kterým by bez pomoci hrozilo sociální vyloučení.

Soudci se zabývali případem ženy, která podstupovala léčbu závislosti na drogách v terapeutické komunitě, přičemž tento alternativní způsob léčby ji doporučila její lékařka vzhledem k tomu, že jiné metody nebyly úspěšné.

Ovšem poplatek za léčbu činil pět tisíc korun měsíčně a žena neměla dost prostředků jak na zaplacení poplatku, tak na zajištění svých základních životních potřeb. Požádala proto o dávku v hmotné nouzi, ale tu ji radnice a následně i krajský úřad a soud odmítli přiznat s tím, že nedoložila potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti.

Narkomani jsou zvláštní případ nemocenského pojištění

NSS se proto zabýval tím, zda takový postup nebyl příliš restriktivní. „Ošetřující lékařka stěžovatelky sice nevydala, a ani nemohla vydat, formální rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, nicméně vydala potvrzení, že stěžovatelka není schopna z důvodu zdravotního stavu vykonávat v podstatě žádnou práci či účastnit se studia. NSS tedy dospěl k závěru, že podmínka výroku o uznání dočasné pracovní neschopnosti je splněna i v případě, kdy ošetřující lékař potvrdí, že jeho pacient není schopen vykonávat pracovní činnost. Není nutno, aby tak učinil způsobem a formou, které jsou předepsány pro účely nemocenského pojištění,“ prohlásila soudkyně Kateřina Šimáčková.

Prevence sociálního vyloučení

Soud potvrdil i skutečnost, že se mladá žena skutečně nacházela v situaci hrozící jejím sociálním vyloučením, neboť i podle mezinárodních dokumentů právě mladým narkomanům sociální vyloučení hrozí.

„Z těchto důvodů NSS dospěl k závěru, že pokud osoba závislá na návykových látkách projeví svou vůli absolvovat dlouhou a náročnou léčbu své závislosti a jediným důvodem pro její přerušení by byl nedostatek finančních prostředků, je třeba této osobě ohrožené sociálním vyloučením přiznat potřebnou pomoc v hmotné nouzi,“ dodala mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Petr Kozelka, Právo

nahoru

Domácí:

Ministerstvo zvažuje zpoplatnění vody na zasněžování, skipasy mohou podražit

-

dnes 17:15 Na veřejnost se v minulých dnech dostaly informace o...

Poslanec Válek nestihl hlasování o důvěře vládě. Zasekl se na zasněžené D1

-

dnes 16:36 Kalamita na dálnici D1 zkomplikovala dopravu spoustě...

Aktivisté Greenpeace protestovali na balkónu ministerstva průmyslu

-

dnes 14:42 aktualizováno Aktivisté Greenpeace v úterý odpoledne...

Babiš se podle Kalouska usvědčil, že v roce 2012 věděl, že je vlastníkem Čapího hnízda

-

dnes 14:31 aktualizováno Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava...

Morava hlásí sněhovou kalamitu

-

dnes 12:53 aktualizováno Na jižní Moravě byl kvůli hustému...

ROP nechce vyjmout Čapí hnízdo z evropského financování

-

dnes 11:53 aktualizováno Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby