Domácí

Drogově závislí, kteří se chtějí léčit, mohou dostat od státu peníze

11.1.2012 10:59 Pokud člověk závislý na drogách nastoupí léčbu a měl by ji ukončit jen z toho důvodu, že na ni nemá peníze, měl by ji za něj zaplatit stát. Ve středu tak rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého je třeba na takové osoby pohlížet jako na lidi v hmotné nouzi, kterým by bez pomoci hrozilo sociální vyloučení.

Soudci se zabývali případem ženy, která podstupovala léčbu závislosti na drogách v terapeutické komunitě, přičemž tento alternativní způsob léčby ji doporučila její lékařka vzhledem k tomu, že jiné metody nebyly úspěšné.

Ovšem poplatek za léčbu činil pět tisíc korun měsíčně a žena neměla dost prostředků jak na zaplacení poplatku, tak na zajištění svých základních životních potřeb. Požádala proto o dávku v hmotné nouzi, ale tu ji radnice a následně i krajský úřad a soud odmítli přiznat s tím, že nedoložila potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti.

Narkomani jsou zvláštní případ nemocenského pojištění

NSS se proto zabýval tím, zda takový postup nebyl příliš restriktivní. „Ošetřující lékařka stěžovatelky sice nevydala, a ani nemohla vydat, formální rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, nicméně vydala potvrzení, že stěžovatelka není schopna z důvodu zdravotního stavu vykonávat v podstatě žádnou práci či účastnit se studia. NSS tedy dospěl k závěru, že podmínka výroku o uznání dočasné pracovní neschopnosti je splněna i v případě, kdy ošetřující lékař potvrdí, že jeho pacient není schopen vykonávat pracovní činnost. Není nutno, aby tak učinil způsobem a formou, které jsou předepsány pro účely nemocenského pojištění,“ prohlásila soudkyně Kateřina Šimáčková.

Prevence sociálního vyloučení

Soud potvrdil i skutečnost, že se mladá žena skutečně nacházela v situaci hrozící jejím sociálním vyloučením, neboť i podle mezinárodních dokumentů právě mladým narkomanům sociální vyloučení hrozí.

„Z těchto důvodů NSS dospěl k závěru, že pokud osoba závislá na návykových látkách projeví svou vůli absolvovat dlouhou a náročnou léčbu své závislosti a jediným důvodem pro její přerušení by byl nedostatek finančních prostředků, je třeba této osobě ohrožené sociálním vyloučením přiznat potřebnou pomoc v hmotné nouzi,“ dodala mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Petr Kozelka, Právo

nahoru

Domácí:

Nebezpečné jezy byly celý rok bez obětí

-

včera 21:23 Při sjíždění řek v nové vodácké sezóně čekají vodáky i...

Ve služebním bytě si topil těžbou kryptoměny. Už se to nebude opakovat, ujišťuje poslanec

-

včera 19:40 Případ poslance Pirátské strany Tomáše Vymazala, který...

Medičky volí rodinu, ne špitál

-

včera 16:46 České nemocnice se potýkají s nedostatkem mladých...

Třetina organizací ČSSD už má v referendu odhlasováno. Účast je podle krajů vysoká

-

včera 14:49 aktualizováno Sociální demokraté od začátku tohoto...

Křesťanští aktivisté zase neuspěli, Brno se dočká uvedení „rouhačské” hry

-

včera 13:40 Video: Ani třetí pokus o zamezení uvedení hry Naše...

Obvodní soud má říct, kdo se omluví za Zemanova slova o Peroutkovi

-

včera 13:18 Náhradu za škodu způsobenou prohlášením prezidenta...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby