Zahraniční

Nigérii zachvátila vlna sektářského násilí, strach má i OSN

obrazek

Nigerijská křesťanka zraněná při jednom z předchozích útoků

ČTK/AP

11.1.2012 08:01 Nejméně osm obětí si podle BBC vyžádal zatím poslední v řadě útoků v Nigérii. Napaden byl v noci na středu bar ve městě Potiskum ve státě Yobe na převážně muslimském severu země. Mezi zabitými jsou i policisté. Obavy z vlny sektářského násilí vyjádřil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun při úterním jednání s nigerijským ministrem zahraničí.

„Členové podezřívané islámské sekty napadli popíjející partu a zabili osm lidí, z nichž čtyři byli policisté,“ uvedl policejní komisař státu Yobe Tanko Lawai pro agenturu Reuters. Doplnil, že mezi oběťmi je i sedmileté dítě. Útočníci odjeli i na motocyklech.

Útok se připisuje sektě Boko Haram, která se přihlásila už k předchozím. Odmítá západní zvyklosti a chce na severu země zavést právo šaría. Pohrozila i útoky na vojenské a policejní síly. [celá zpráva]

V Yobe přitom byl už před útokem vyhlášen výjimečný stav kvůli nebezpečí ze strany Boko Haram. Ta je podezřelá z vazeb na al-Káidu v islámském Maghribu.

Útok následoval krátce po jiném, odvetném, při němž ve městě Benin na křesťanském jihu zemřelo pět osob, když byla zapálena mešita a sousední islámská škola.

Nigerií navíc zmítají masové protesty kvůli zdvojnásobení ceny benzínu. Konaly se v Lagosu i v Abudži. V pondělí při nich zemřelo šest lidí. V úterý byly přesto ještě větší. Účastnil se jich i zpěvák Femi Kuti.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Ruska, která Putina v živém vstupu žádala o pomoc, podlehla rakovině

-

včera 22:03 V moskevské nemocnici v úterý podlehla rakovině...

Zuckerberg se na půdě Evropského parlamentu omluvil Evropanům za únik dat

-

včera 19:41 Ochrana soukromí pro nás bude vždy důležitější než...

Ukrajinský poslanec vyzval ke zničení mostu na Krym

-

včera 19:25 Poslanec ukrajinské vrchní rady Ihor Mosyjčuk vyzval v...

U soudu s českou pašeračkou heroinu vypovídali v Pákistánu svědci

-

včera 17:02 Výslechem svědků v Pákistánu pokračovalo soudní líčení...

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

včera 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder,...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

včera 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby