Zahraniční

Nigérii zachvátila vlna sektářského násilí, strach má i OSN

obrazek

Nigerijská křesťanka zraněná při jednom z předchozích útoků

ČTK/AP

11.1.2012 08:01 Nejméně osm obětí si podle BBC vyžádal zatím poslední v řadě útoků v Nigérii. Napaden byl v noci na středu bar ve městě Potiskum ve státě Yobe na převážně muslimském severu země. Mezi zabitými jsou i policisté. Obavy z vlny sektářského násilí vyjádřil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun při úterním jednání s nigerijským ministrem zahraničí.

„Členové podezřívané islámské sekty napadli popíjející partu a zabili osm lidí, z nichž čtyři byli policisté,“ uvedl policejní komisař státu Yobe Tanko Lawai pro agenturu Reuters. Doplnil, že mezi oběťmi je i sedmileté dítě. Útočníci odjeli i na motocyklech.

Útok se připisuje sektě Boko Haram, která se přihlásila už k předchozím. Odmítá západní zvyklosti a chce na severu země zavést právo šaría. Pohrozila i útoky na vojenské a policejní síly. [celá zpráva]

V Yobe přitom byl už před útokem vyhlášen výjimečný stav kvůli nebezpečí ze strany Boko Haram. Ta je podezřelá z vazeb na al-Káidu v islámském Maghribu.

Útok následoval krátce po jiném, odvetném, při němž ve městě Benin na křesťanském jihu zemřelo pět osob, když byla zapálena mešita a sousední islámská škola.

Nigerií navíc zmítají masové protesty kvůli zdvojnásobení ceny benzínu. Konaly se v Lagosu i v Abudži. V pondělí při nich zemřelo šest lidí. V úterý byly přesto ještě větší. Účastnil se jich i zpěvák Femi Kuti.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

V Thajsku zadrželi šéfa sítě pašeráků slonoviny a nosorožčích rohů

-

dnes 12:42 Thajská policie zadržela v pátek údajného šéfa největší...

Desetimetrové vlny, záplavy a vichr ničí západní pobřeží USA

-

dnes 12:36 Video: Více než devítimetrové vlny způsobily v pátek...

Výstavu Jiřího Načeradského v Piešťanech zcenzurovali, tvrdí deník Pravda

-

dnes 11:56 Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava...

Turecko pokračuje v ostřelování pozic syrských Kurdů

-

dnes 11:10 aktualizováno Pozice syrských Kurdů v oblasti Afrín...

Autobus v Turecku naboural do stromů u dálnice, 11 mrtvých a 46 zraněných

-

dnes 10:14 aktualizováno Nejméně 11 obětí a 46 zraněných si...

Macronová kvůli románku se svým studentem ztratila všechny přátele

-

dnes 08:57 Milostné vzplanutí současné první dámy Francie, tehdy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby