Kultura

Češi přestávají chodit do kina stejně jako Američané

3.1.2012 12:42 Zahraniční i domácí hity, které se v kinech objeví v průběhu roku, mají pohnout s návštěvností, která se loni snížila. Zatímco předloni vybrali v kinech 1,5 miliardy korun, loni od ledna do října zaplatili zájemci za vstupenky zhruba dvě třetiny této částky; o 280 miliónů korun méně než ve stejném období roku 2010. Podobný problém mají i v Americe.

Výhled na letošek slibuje ze zahraničních trháků pokračování úspěšných sérií o Batmanovi a Spider-Manovi, závěr upírské romance Stmívání, v polovině května pokračování hitu Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel (předchozí snímek Líbáš jako bůh v kinech zhlédlo přes 900 000 zájemců) a koncem roku nového Hobita Petera Jacksona. Ve druhé polovině roku 2011 pohnula návštěvností zejména Vejdělkova komedie Muži v naději, kterou zhlédlo přes 800 000 lidí. Animovaní Šmoulové jich měli téměř půl miliónu a thriller Twilight Saga: Rozbřesk - 1. část více než tři sta tisíc. Zklamal akční snímek Mission: Impossible - Ghost Protocol s Tomem Cruisem v hlavní roli agenta Ethana Hunta, který do kin v prosinci přilákal jen něco přes 50 000 diváků, stejně jako Vorlíčkova pohádka Saxána a Lexikon kouzel. Lednová nabídka může diváky přilákat thrillerem Davida Finchera Muži, kteří nenávidí ženy podle švédského knižního bestselleru s Danielem Craigem v hlavní roli, akční Hrou stínů ze starého Londýna, v níž se Guy Ritchie vrátil k Sherlocku Holmesovi, Polanského Bohem masakru a v případě filmových fajnšmekrů návratem digitalizované West Side Story v rámci zahájení putovní přehlídky Projekt 100.

České hity: Ondříček, Řehořek

Objeví se i zábava pro celou rodinu - pokračování animované ekologické oscarové agitky o tučňácích Happy Feet 2, jejíž hrdinové nyní bojují s globálním oteplováním, a začátkem února kombinovaný snímek Mupeti, který je poctou populární televizní dětské show. Koncem ledna přijde do kin Černobílý svět, natočený podle románu Kathryn Stockettové. Vládl šest týdnů žebříčkům nejprodávanějších knih a udržel se v nich dva roky. Očekávanými tituly ze tří desítek českých celovečerních hraných filmů, které se letos chystají do kin, jsou začátkem února Ondříčkův thriller z 50. let Ve stínu, 16. února tragikomedie Tomáše Řehořka Signál a 8. března snímek Bohdana Slámy Čtyři slunce, který bude předtím uveden na prestižním americkém festivalu Sundance. Z dokumentů se koncem ledna v distribuci objeví film Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír.

ČTK

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

včera 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

včera 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

včera 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

včera 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

včera 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

včera 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů