Zahraniční

Obama schválil americké armádě rozpočet 662 miliard dolarů

31.12.2011 23:18 Americký prezident Barack Obama v sobotu podepsal zákon o vojenském rozpočtu ve výši 662 miliard dolarů ve finančním roce, který začal 1. října. Obama zákonu dal zelenou "s výhradami", informoval Bílý dům.

Obama původně hrozil, že zákon vetuje. Jednak žádal na financování armádního personálu, na nákup zbraní a válečné operace o 27 miliard více, jednak se dostal do sporu s Kongresem kvůli paragrafu o zacházení s lidmi podezřelými z terorismu, který v tomto případě dává větší pravomoci ozbrojeným silám.

Podezřelí ze spolupráce s teroristickou sítí Al-Káida nebo jejími blíže nedefinovanými spojenci budou muset být drženi ve vojenských zařízeních. Vězněni budou moci být i bez procesu po neomezenou dobu. Obama ale prosadil, že se to nebude týkat amerických občanů.

"To, že jsem zákon podpořil jako celek, neznamená, že souhlasím se vším, co obsahuje," řekl Obama, který zákon podepsal na Havaji, kde je na dovolené.

Zákon také zavádí nové sankce na zahraniční finanční instituce, které obchodují s íránskou centrální bankou. Spojené státy se snaží omezit příjmy, jež má Írán z vývozu ropu. Vztahy USA a jejich spojenců s Íránem jsou dlouhodobě napjaté kvůli íránskému kontroverznímu jadernému programu. Západ má podezření, že jeho cílem je vyvinout atomovou zbraň, ale Teherán tvrdí, že chce energii z jádra využívat k mírovým účelům.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

dnes 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...

Turisty oblíbený indonéský ostrov Lombok zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 08:09 Video: aktualizováno Zemětřesení o síle 6,3 stupně v...

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 Video: V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů