Cestování

V Kolumbii spustili venkovní eskalátor, stoupá do výšky 384 metrů

28.12.2011 09:18 Zajít pro nákup do centra kolumbijského města Medelin pro chudé obyvatele čtvrti Comuna stálo místní nejen hodně přemáhání, ale i fyzickou sílu. Táhlý kopec domů zdolávali pěšky půl hodiny, nyní to zvládnou za pět minut díky novému venkovnímu eskalátoru, který tam v pondělí slavnostně spustili.

Nový eskalátor stoupá do závratné výšky 384 metrů. Místním údajně zkrátí půlhodinovou chůzi na pětiminutový výjezd. Pro 12 000 obyvatel Comuny je to velká úleva. Navíc nebude zpoplatněn, uvedl server BBC.

Starosta města řekl, že se jedná o první projekt svého druhu na světě zaměřený konkrétně na chudé. Projekt vyšel na sedm miliónů dolarů. Má šest úseků a funguje na podobném systému jako v metru. V ostatních částech města již delší dobu přibližují obyvatele do strmých kopců lanovky.

Druhé největší město po Bogotě Medelin leží v Abberajském údolí a táhne se do úbočí hor. Chudinské části na okrajích se šplhají do obrovských výšek. Podle sčítání obyvatel z roku 2006 zde žilo 3,2 miliónu obyvatel.

V 80. letech byl obecně známé jako město vražd s významným drogovým centrem, ale v poslední době prochází velkou renesancí.

Lucie Poštolková, Novinky

nahoru

Cestování:

Eurovíkend pro ty, kteří už viděli všechno? Vzhůru na Bukurešť

-

dnes 11:07 Obrazem: Znáte to. Každý rok byste rádi poznali nějaké...

Fotograf vyobrazil sever Skotska jako fantaskní krajinu

-

dnes 09:08 Obrazem: Čtenáři turistického průvodce Rough Guides...

Pohádkový zámek Mošna patří mezi deset nejhezčích v Evropě. Víte, kde jej hledat?

-

včera 21:06 Zámek Mošna (Moszna) ležící nedaleko české hranice u...

Danakil - brána pekelná

-

včera 17:00 Obrazem: Nenajdete tu žádné železné kotle, ve kterých...

Běžné jídlo stálo turisty v Benátkách astronomickou částku. Obrátili se na policii

-

včera 14:38 Na návštěvníky jedné z benátských restaurací čekalo...

Netradiční zimní destinace? Kyrgyzstán získává na popularitě i mezi evropskými lyžaři

-

včera 12:39 Video: Kyrgyzstán je především v létě oblíbený mezi...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby