Domácí

Besserovi hrozí za zatajení podílu ve firmě pokuta 50 tisíc

obrazek

Ministr kultury Jiří Besser

FOTO: Milan Malíček, Právo

6.12.2011 04:25 Ministru kultury Jiřímu Besserovi hrozí finanční postih. Za to, že ve svém majetkovém přiznání zatajil svůj podíl ve firmě v USA, by mohl dostat pokutu až 50 tisíc korun. Besser totiž porušil zákon o střetu zájmů, který takové jednání označuje jako přestupek.

Podnět k zahájení přestupkového řízení chystají soc. dem. poslanci. „Chtěli bychom, aby se tím začal zabývat náš výbor a případně podal podnět,“ řekl Právu předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

V takovém případě by se dostal na stůl přestupkové komise městského úřadu v Berouně, kde ministr kultury bydlí a kde starostoval v době, kdy do firmy vstoupil.

Rozhodnutí o přestupku a pokutě je na úřednících. Je ovšem otázkou, jak bude úřad případně postupovat proti bývalému starostovi.

Výsledek eventuálního přestupkového řízení ale může zůstat utajen. A to proto, že tato řízení jsou neveřejná a není povinností úřadů o nich informovat.

Ministr minulý pátek poslal do Sněmovny doplnění svého majetkového přiznání za loňský rok, kde angažmá ve firmě Comoros přiznal. Podle svého přiznání v ní figuruje o roku 2009 jako společník.

Jako OSVČ skončil po vstupu do vlády

Podle zákona o střetu zájmů členové vlády nesmějí podnikat nebo provozovat samostatně výdělečnou činnost ani sedět v orgánech podnikajících firem. Pokud by se tedy Besserovo angažmá omezovalo pouze na jeho podíl ve firmě, která nevydělává, mohlo by jít o správu vlastního majetku, kterou zákon ministrům povoluje.

Ve dvou původních majetkových přiznáních Besser uvedl pouze své ukončené členství v statutárních orgánech firem Aquapark Beroun a Úpravny vod Želivka, což vyplývalo z jeho funkce starosty Berouna. Kromě toho přiznal podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná, s čímž ale – podle přiznání – skončil loni v srpnu, tedy po vstupu do vlády.

Besser uvedl také funkci předsedy správní rady Nadačního fondu MUDr. Jiřího Bessera, v němž figuruje i hokejová legenda Dominik Hašek. Má pomoci revitalizovat berounskou nemocnici, vklad činí 200 tisíc korun.

ada, nig, Právo

nahoru

Domácí:

Ministerstvo zvažuje zpoplatnění vody na zasněžování, skipasy mohou podražit

-

dnes 17:15 Na veřejnost se v minulých dnech dostaly informace o...

Poslanec Válek nestihl hlasování o důvěře vládě. Zasekl se na zasněžené D1

-

dnes 16:36 Kalamita na dálnici D1 zkomplikovala dopravu spoustě...

Aktivisté Greenpeace protestovali na balkónu ministerstva průmyslu

-

dnes 14:42 aktualizováno Aktivisté Greenpeace v úterý odpoledne...

Babiš se podle Kalouska usvědčil, že v roce 2012 věděl, že je vlastníkem Čapího hnízda

-

dnes 14:31 aktualizováno Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava...

Morava hlásí sněhovou kalamitu

-

dnes 12:53 aktualizováno Na jižní Moravě byl kvůli hustému...

ROP nechce vyjmout Čapí hnízdo z evropského financování

-

dnes 11:53 aktualizováno Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby