Domácí

Besserovi hrozí za zatajení podílu ve firmě pokuta 50 tisíc

obrazek

Ministr kultury Jiří Besser

FOTO: Milan Malíček, Právo

6.12.2011 04:25 Ministru kultury Jiřímu Besserovi hrozí finanční postih. Za to, že ve svém majetkovém přiznání zatajil svůj podíl ve firmě v USA, by mohl dostat pokutu až 50 tisíc korun. Besser totiž porušil zákon o střetu zájmů, který takové jednání označuje jako přestupek.

Podnět k zahájení přestupkového řízení chystají soc. dem. poslanci. „Chtěli bychom, aby se tím začal zabývat náš výbor a případně podal podnět,“ řekl Právu předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

V takovém případě by se dostal na stůl přestupkové komise městského úřadu v Berouně, kde ministr kultury bydlí a kde starostoval v době, kdy do firmy vstoupil.

Rozhodnutí o přestupku a pokutě je na úřednících. Je ovšem otázkou, jak bude úřad případně postupovat proti bývalému starostovi.

Výsledek eventuálního přestupkového řízení ale může zůstat utajen. A to proto, že tato řízení jsou neveřejná a není povinností úřadů o nich informovat.

Ministr minulý pátek poslal do Sněmovny doplnění svého majetkového přiznání za loňský rok, kde angažmá ve firmě Comoros přiznal. Podle svého přiznání v ní figuruje o roku 2009 jako společník.

Jako OSVČ skončil po vstupu do vlády

Podle zákona o střetu zájmů členové vlády nesmějí podnikat nebo provozovat samostatně výdělečnou činnost ani sedět v orgánech podnikajících firem. Pokud by se tedy Besserovo angažmá omezovalo pouze na jeho podíl ve firmě, která nevydělává, mohlo by jít o správu vlastního majetku, kterou zákon ministrům povoluje.

Ve dvou původních majetkových přiznáních Besser uvedl pouze své ukončené členství v statutárních orgánech firem Aquapark Beroun a Úpravny vod Želivka, což vyplývalo z jeho funkce starosty Berouna. Kromě toho přiznal podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná, s čímž ale – podle přiznání – skončil loni v srpnu, tedy po vstupu do vlády.

Besser uvedl také funkci předsedy správní rady Nadačního fondu MUDr. Jiřího Bessera, v němž figuruje i hokejová legenda Dominik Hašek. Má pomoci revitalizovat berounskou nemocnici, vklad činí 200 tisíc korun.

ada, nig, Právo

nahoru

Domácí:

Hamáček v Plzni obhajoval vládu s ANO, řada tamních členů ČSSD je ale stále proti

-

včera 23:01 Sociální demokraté v Plzeňském kraji vstup do vlády s...

Babiš chce v zahraniční politice shodu s prezidentem

-

včera 17:52 Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v...

Nebudeme-li plnit závazky, nelze počítat s vřelostí USA, varoval generál Pavel

-

včera 12:42 Spojené státy mohou podle šéfa vojenského výboru NATO...

Pokud sucho nepoleví, bude Vltava v červenci nesjízdná

-

včera 10:05 Pokud potrvá dosavadní sucho, nebude v červenci pro...

Noční požár garáže v Kroměříži způsobil třímiliónovou škodu

-

včera 09:51 Škodu za tři milióny korun si vyžádal požár, který v...

Jablek bude dost, ale počasí nepřeje meruňkám

-

včera 08:18 Ani suché počasí nepřibrzdilo nástup jara, sadaři se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby