Bydlení

Vackova vila našla inspiraci v příměstských renesančních stavbách Toskánska

7.12.2011 09:58 Vackova vila v Jablonném nad Orlicí je inspirujícím příkladem stavby, která nese prvky architektury Středozemí. Dominantou stavby je vyhlídková věž s hodinami, která vile dodává majestátní vzhled.

Přední český secesní architekt Osvald Polívka se v éře před první světovou válkou prosadil především jako projektant pražských spořitelen, bank a dalších zajímavých staveb. Jednou z jeho nejkrásnějších staveb je i tato vila. Nechal si ji postavit spolumajitel prosperující pily Václav Vacek.

Od svého učitele, neorenesančního architekta Josefa Zítka, se naučil stavební tradice oblasti Středozemí. Brzy se ale přiklonil k stylově volnější secesi vídeňského typu. Její formy tvořivě kombinoval s opulentní zdobností efektního neobaroka.

Pozdější Polívkova tvorba se nesla ve střízlivějším tónu. To dokládá i Vackova vila v Jablonném nad Orlicí. Pro svou rodinu nechal tento grandiózní objekt, jehož dominantou se stala centrální vyhlídková věž s dodnes funkčním působivým hodinovým strojkem, postavit již zmiňovaný Václav Vacek.

Úřední povolení ke stavbě domu bylo uděleno roku 1913 a je dochované. Samotným architektem Osvaldem Polívkou podepsané plány pocházejí pak z roku 1914. Válečné události ale dokončení stavby oddálily až do roku 1916.

Patrová stavba s částečným palácovým pojetím je volně situovaná do rozlehlé zahrady.

Nechybí zajímavě řešené balkóny aj. Symetrický rozvrh bezprostředního okolí objektu ladí s jeho vnitřní dispozicí.

Okrasou stavby je hlavně věžový pavilón s nízkou střechou i některé další italizující prvky. Ty ukazují, že se projektant při návrhu domu volně inspiroval příměstskými renesančními vilami Toskánska.

text: Pavel Panoch, editace: tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

Žaluzie nemusí být únavný lapač prachu

-

dnes 09:44 Interiérové stínění z hliníkových lamel je výzvou k...

Zimní zahradu prohřeje červená barva

-

včera 07:54 Končící únor byl pro mnohé nejen měsícem chladu, ale i...

Odborníci i laici zvolili nejlepším Domem roku 2018 Vilu nad vodopádem

-

23.2. 11:20 Obrazem: Odborná porota ankety o nejlepší rodinný dům...

Malý byt po rekonstrukci vyhlíží jako větší a vzdušnější

-

23.2. 09:09 Obrazem: Nový majitel vybydleného bytu 1+1 v panelovém...

Rekonstruovaný palác v centru Prahy nově zkracuje chodcům cestu

-

23.2. 06:06 Video: Historická budova z 15. století v centru Prahy...

Jak reklamovat vadnou nemovitost

-

22.2. 14:05 V minulém článku v našem seriálu jsme si ukázali, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby