AutoMoto

Toyota konečně ukázala sportovní kupé GT 86

28.11.2011 10:06 Toyota po dvou letech, kdy veřejnosti ukazovala pouze koncepty, konečně představila sériovou verzi svého sportovního kupé vyvíjeného společně se Subaru. Sportovní kupé se nakonec jmenuje GT 86 a prodávat se začne v létě příštího roku.

Toyota GT 86 má – jak se na sportovní auto sluší – poháněná zadní kola. Jde o čtyřmístné kupé, jeho rozměry jsou ale kompaktní - 4 240 mm na délku, výška  1 285 mm a rozvor náprav 2 570 mm. Také těžiště je nízké – 475 mm. Motor s protiběžnými písty je umístěn co nejníže a současně co nejvíce vzadu, rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu má tak blízko ideálu – konkrétně je to 53:47.

Použitý motor má zdvihový objem 1998 ccm, čtyři válce, přímé vstřikování a vysoký kompresní poměr (12, 5:1). Jeho výkon 200 koní na první pohled neoslní, je ovšem nutné si uvědomit, že jde o vysokootáčkový atmosférický motor, který pohání poměrně lehké auto s pohotovostní hmotností 1200 kilogramů.

Největšího výkonu dosahuje motor při 7000 otáčkách, 205 Nm je dostupných při 6600 otáčkách. Je tedy jasné, že jde o motor, který bude lačnit po vytočení k červenému poli. Zrychlení na stovku, maximální rychlost, ani spotřebu paliva Toyota prozatím nezveřejnila.

Základem jsou litá kola s průměrem sedmnácti palců a hezké detaily jako je zadní spoiler či zdvojená koncovka výfuku. Uvnitř je imitace karbonu a odlehčené pedály. Volant má průměr pouhých 365 mm a jde o nejmenší volant v historii všech modelů japonského výrobce. Systém ESP má být naladěn tak, aby řidiče i při ostré jízdě co nejméně rušil.

Prodej na evropských trzích bude zahájen v létě 2012. Ceny zatím nebyly zveřejněny. Naživo se nový sporťák poprvé představí 30. listopadu na prknech tokijského autosalonu.

Martin Žemlička, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Milujete rychlé vozy? V USA vyrostou luxusní byty s výhledem na závodní okruh

-

dnes 17:59 U závodního okruhu Circuit of the Americas poblíž města...

Netradiční test: Jak udělat z dodávky kempinkový vůz

-

dnes 15:21 Obrazem: Tenhle test auta bude dost netradiční. Není...

Mercedes promlouvá ke kolemjdoucím pomocí světel

-

dnes 13:43 Video: Mluvící auto už tu bylo, ať už ve sci-fi formě v...

Aston Martin vyrobí 25 vozů z bondovek. Včetně všech špionských vychytávek

-

dnes 11:17 Vozů Aston Martin DB5 s výsuvným pancéřováním, otočnou...

Legendární „kachna” má svou čtyřiadvacetihodinovku, jezdí se v Anglii

-

dnes 09:31 Video: Existují auta, se kterými by člověka opravdu...

Bentley chystá ke svému jubileu luxusní obrazovou knihu

-

dnes 07:55 V roce 2019 oslaví značka automobilů Bentley své sté...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů