Ekonomika

Předdůchody budou pro všechny, dohodly se odbory s Nečasem

obrazek

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek

FOTO: Petr Hloušek, Právo

24.11.2011 17:42 Odbory se ve čtvrtek shodly s premiérem Petrem Nečasem (ODS) na tom, že předdůchody, tedy předčasné důchody, u nichž nedochází ke krácení penze, by měly být možné pro všechny profese. Po jednání to uvedl šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.

"Bude to pro všechny (zaměstnance)," řekl Dufek o závěrech jednání s premiérem. V současnosti totiž existuje několik variant, z nichž jedna by umožnila možnost zavedení předdůchodů pouze na rizikové profese.

Na předdůchodech se již před časem tripartita shodla. Oproti klasickým předčasným důchodům by se při jejich pobírání lidem nekrátila penze. Předdůchody by se jim totiž platily z peněz naspořených zaměstnavatelem, nikoliv ze státního pilíře. Možnost spoření na předdůchody má být zavedena od roku 2013. Podle návrhu by lidé mohli odcházet do penze až o pět let dříve.

Minimálně 30 procent průměrné mzdy

Nečas podle Dufka během jednání potvrdil i záměr, na němž se dohodla počátkem listopadu expertní komise tripartity. Ten počítá s tím, že by předdůchod měl být minimálně ve výši 30 procent průměrné měsíční mzdy. To má zabránit tomu, aby se lidé v předdůchodu nepropadali sociální sítí. Zdravotní pojištění by také za "předdůchodce" platil stát.

Příspěvek na předdůchody si zaměstnavatelé budou moci započítat jako nákladovou položku. Na straně zaměstnanců pak bude osvobozen od daně z příjmů. Otázkou je roční výše příspěvku osvobození od daní.

V současné době je podle vrchního ředitele sekce sociálně pojistných systémů ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Krále k dispozici varianta, že by to bylo 30 000 korun pro všechny lidi, nebo 36 000 Kč pro namáhavé a nebezpečné profese. "Je možná i kombinace," uvedl před pár dny Král.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

V Číně staví obří visutý most, dělníci pracují 250 metrů nad zemí

-

včera 21:48 Video: V hornatém terénu na jihovýchodě Číny budují...

Trump nechce, aby firmy zveřejňovaly čtvrtletní výsledky

-

17.8. 23:25 Americký prezident Donald Trump vyzval Komisi pro...

Akcionáři řeší vyhoření vizionáře Muska

-

17.8. 20:16 Šéf společnosti Tesla a zakladatel projektu SpaceX...

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek

-

17.8. 14:16 aktualizováno Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila...

Číňané jedou do Washingtonu jednat o možném uklidnění obchodní války

-

17.8. 12:56 Čínu a USA příští týden čeká další kolo obchodních...

Rozpočtu dojdou peníze, míní ekonomové

-

17.8. 12:12 Rozpočet na příští rok počítá se zvyšováním platů...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů