Vánoce

Jak se starat o vánoční hvězdu

18.11.2011 13:39 Už se stalo tradicí, že naše domovy ve vánočním čase zdobí specifická květina - vánoční hvězda. Koupit si ji můžeme již nyní, příjemně nás naladí na nadcházející advent. Aby nám vánoční hvězda vydržela co nejdéle krásná a čerstvá, musíme jí věnovat náležitou péči.

Prvním krokem je už výběr vánoční hvězdy. Je důležité dát pozor, aby rostlina, kterou si vybereme, byla zdravá a silná s hustými zelenými listy bez viditelných vad. Rozhodně bychom neměli kupovat květinu, která má svěšené listy a suchý, nebo naopak příliš mokrý kořenový obal. Tato květina má ráda teplo a nesnáší průvan, proto bychom si neměli vybírat květiny, které jsou umístěny blízko vchodových dveří obchodu, či dokonce venku.

FOTO: fotobanka Profimedia

Co květina potřebuje?

Nemá ráda sucho, ale ani nemůže stát ve vodě. V takovém případě jí uhnívají kořeny, listy žloutnou a opadají, případně rostlina odumře. Když je rostlina suchá, také opadávají listy, ale většinou stačí, když ji zalijeme a ona se rychle zmátoří.

Nejlepší je vánoční hvězdu mírně zalévat vlažnou vodou. Když odkvete, stačí jí jednou měsíčně přidat do zálivky obvyklou dávku hnojiva. Nejlepší je umístit květinu do teplého a světlého pokoje, ne však na přímé sluneční světlo. Ideální teplota je pro ni mezi 15 a 22 stupni Celsia.

Aby nám květina znovu vykvetla

Vánoční hvězda je trvalka, a tak nám může vykvést opakovaně. Přesto se jí často zbytečně zbavujeme poté, co odkvete, a okvětní lístky opadají. Co tedy máme udělat, když chceme, aby opět rozkvetla?

Minimálně 8 týdnů před vánočními svátky ji musíme nejlépe 14 hodin denně uložit do úplné tmy. Teplota v tomto tmavém období nesmí být příliš vysoká. A je nutné dávat opravdu dobrý pozor, aby se ke květině nedostal ani kousek světla. I jen chvilkové přerušení tmavého období by mělo za následek, že květina opětovně nevykvete.

Vánoční hvězda - poinsettie

Před dvěma sty lety přivezl tuto květinu z Jižní Ameriky první velvyslanec Spojených států v Mexiku Joel Poinsett. A už od těch dob je považována za ryze vánoční, a to bez ohledu na rozdílnost vánočních tradic v jednotlivých koutech světa.

FOTO: fotobanka Profimedia

Poinsettie kvete v mnoha barvách a odstínech a lze ji použít jak v tradičních, tak moderních kombinacích. Může být moderní dekorací prostřeného stolu, rozkvetlým adventním věncem, nebo třeba ozdobou krbové římsy. Záleží jen na fantazii a nápaditosti.

zun, Novinky

nahoru

Vánoce:

KOMENTÁŘ: Nehoda v Mikulandské ukázala zanedbávání bezpečnosti práce - Patrik Nacher

-

21.7. 09:00 Záchranné složky nám opět dokázaly, jak velcí jsou...

Tradice svátku Tří králů

-

5.1. 00:55 Připomínka legendy o mudrcích z Východu, kteří se...

Jak na kocovinu

-

31.12.2017 14:39 Bujaré oslavy k silvestru jednoduše patří....

Vojta Kotek: Silné, zajímavé ženy mě fascinují

-

31.12.2017 08:13 Od osmi let je v dabingovém studiu jako doma,...

Silvestrovské koktejly, které zpestří příchod nového roku

-

29.12.2017 15:06 Bujaré oslavy a míchané nápoje k silvestru...

Tajemství šumivých vín

-

28.12.2017 12:32 Lehké přiťuknutí skleniček se šumivým vínem a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů