Cestování

Zámek Loučeň zavede návštěvníky do dob politických převratů

14.11.2011 15:01 Speciální prohlídky zaměřené na osudy zámku a jeho šlechtických obyvatel v průběhu 20. století připravil na dny od 17. do 20. listopadu zámek Loučeň.

U příležitosti výročí 17. listopadu připravil zámek Loučeň originální náplň prohlídek. Průvodci ve šlechtických šatech seznámí návštěvníky s osudy zámku a lidí v dobách politických převratů ve 20. století.

„Posvítíme si samozřejmě především na dobu socialismu, kdy se noblesní šlechtici ocitají často v podzemí - třeba v kotelnách, nebo uranových dolech. V minulém století ale převrátily život šlechty zcela naruby i jiné režimy, než socialismus - třeba užívání šlechtických titulů bylo zakázáno zákonem již v prvních dnech existence samostatné Československé republiky v roce 1918. Žádná společenská skupina nezažila v uplynulých 100 letech vlivem politiky tolik prapodivných kotrmelců jako šlechta. Ze všech těch povětšinou neznámých faktů a příběhů, které chceme představit, bude návštěvníkům tuhnout na rtech hořký úsměv," říká manažer zámku Jiří Senohrábek, jinak ideový otec těchto speciálních prohlídek, které zámek Loučeň nabídne návštěvníkům ve dnech 17. - 20. listopadu.

Speciální hodinová prohlídka zámku, která zpestří tyto svátky, ukáže, jak politika zasáhla do života lidí. Půjdete i po stopách loučeňské šlechty po roce 1945, kdy musela emigrovat na západ.  

„Málokdo kupříkladu ví, že první poněkud nespravedlivý zábor půdy postihl velké vlastníky nikoli až za socialismu, ale již během pozemkových reforem za první republiky. V běžných prohlídkách vůbec nestihneme zmínit, že za války sídlila v části zámeckého areálu, v budově, kde je dnes hotel, Hitlerjugend," vyjmenovává některé konkrétní následky politických režimů 20. století na zámku Loučeň jeho dnešní manažer.

Prohlídku zámku můžete zakončit u staletého buku v zámeckém parku, do jehož kůry vyřezal své jméno při osvobození Loučeně v květnu 1945  maršál Gračev, jeden z nejvlivnějších generálů sovětské Rudé armády.

Novinky

nahoru

Cestování:

Jihočeská Deštná má malé muzeum o velkém hrdinství válečných letců

-

včera 19:39 Už je to tak dávno, rokem 1945 skončila druhá válka,...

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do středověku nebo na projížďku párou

-

včera 14:09 Poslední květnový víkend se můžete s dětmi vypravit na...

Nejsmutnější kus kamene na světě? Umírající lev symbolizuje stovky vyhaslých životů

-

včera 10:46 Švýcarský Lucern patří k těm nejmalebnějším městům,...

Tipy na víkend: Dejte si skleničku vína, ochutnejte speciality světové kuchyně

-

včera 09:21 Vinné degustace, foodfestivaly nebo pivovarské...

Na skok v zemi, kde platíte za razítko v pase

-

23.5. 16:07 Obrazem: Lichtenštejnské knížectví je se svými 160...

Japonci mohou bezvízově už do 189 zemí, Češi do 182

-

23.5. 13:22 Mít v současnosti japonský pas s sebou přináší...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby