Zahraniční

Zemětřesení v Turecku zabilo nejméně deset lidí, pohřešuje se sto osob

ZDROJ: Reuters

10.11.2011 06:58 (aktualizováno: 10.11.2011 11:38) Zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály, které zasáhlo ve středu večer východoturecké město Van, si vyžádalo nejméně deset obětí na životech, asi 100 lidí se pohřešuje. Z trosek již bylo podle tureckých úřadů citovaných agenturou AFP vyproštěno 25 lidí, dva jsou těžce zraněni. Po šesti hodinách se podařilo vyprostit jednu Japonku.

Podle dostupných zpráv se zřítilo 25 budov, včetně dvou hotelů. Naštěstí nebylo 22 spadlých domů obýváno od zemětřesení, které oblast zasáhlo 23. října. [celá zpráva]

Na místě obou hotelů a obývaného činžáku zasahují záchranáři, další týmy se připravují na odlet v Ankaře.

Záchranáři podle informací agentury AP od rozednění urychlili vyprošťovací práce a snaží se vytvořit tunely vedoucí pod trosky.

Novináři pod troskami hotelu posílali vzkazy

Podle prohlášení tureckých úřadů bylo v jednom ze zničených hotelů údajně ubytováno 50 až 70 lidí, kteří se pohřešují. Podle BBC je celkem pohřešovaných sto lidí.

V jednom ze zničených hotelů byly podle místní televize ubytovány štáby novinářů, které informovaly o říjnovém zemětřesení. V dalším dočasně přebývaly týmy záchranářů. Podle informací BBC novináři z pod trosek velkého hotelu Bayram ve městě Van posílali textové zprávy a vzkazy na Twitter. Žádali o pomoc.

Ozgur Gunes, kameraman turecké tiskové agentury Cihan, řekl místní televizní stanici, že odešel z hotelu krátce před zemětřesením. Když se o chvíli později vrátil pro kameru, zjistil, že budova se zřítila. "Všude byl prach a hotel byl srovnaný se zemí," řekl s tím, že budova měla po předchozím zemětřesení nějaké malé praskliny, ale hostům bylo řečeno, že statika neutrpěla.

Podle americké geologické služby USGS bylo ohnisko otřesů v hloubce 4,8 kilometru a epicentrum se nacházelo 16 kilometrů jižně od města Van. Otřesy proběhly ve 21:23 místního času (20:23 SEČ). Podle informací agentury AP následovaly ještě dodatečné otřesy.

Říjnová tragédie

Říjnové zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály si vyžádalo téměř 600 lidských životů. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže katastrofa připravila o přístřeší zhruba 50 000 lidí.

Od říjnového zemětřesení postihlo oblast zhruba 1400 následných otřesů. Mnoho obyvatel stále žije ve stanech, protože mají strach vrátit se do domů, anebo proto, že se zřítily nebo jsou nevhodné k obývání.

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Bývalí francouzští špióni jsou podezřelí z velezrady

-

dnes 05:27 Dva bývalí agenti francouzských tajných služeb byli...

Muž v Dubaji se s novomanželkou rozvedl 15 minut po svatbě

-

dnes 05:21 Důvodem krátkého trvání manželství byla netrpělivost...

Chceme jednat. Kdykoliv a kdekoliv, vzkazuje Severní Korea Trumpovi

-

dnes 04:59 Severní Korea chce nadále se Spojenými státy jednat....

Trumpův právník dostal peníze od ukrajinských lobbistů. Podle zdrojů BBC kvůli schůzce prezidentů

-

včera 21:08 Ukrajinští lobbisté údajně zaplatili právníkovi...

Abramovič zvažuje izraelské občanství, zatím o ně nepožádal

-

včera 19:43 Ruský oligarcha Roman Abramovič, jemuž se nedaří...

Zkáza letu MH370 zřejmě zůstane zahalena tajemstvím, pátrání brzy skončí

-

včera 19:25 Pátrání po ztraceném letadle společnosti Malaysia...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby