Domácí

Radikálové se snaží zneužít údajných problémů s Romy ve Vimperku

9.11.2011 15:47 Pravicoví radikálové se snaží zneužít údajně vypjaté situace mezi Romy a většinovou populací ve Vimperku na Prachaticku. V sobotu zde členové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) vylepili stovky letáků, jimiž se chtěli zviditelnit. Město, které s kriminalitou žádné mimořádné potíže nemá, začalo celou věc řešit.

Město podle starosty Vimperka Bohumila Petráška (VPM) letáky odstranilo, předtím je ale zadokumentovala městská policie. „Záležitost budeme řešit ve správním řízení jako přestupek,“ řekl ve středu Právu starosta.

Členové jihočeské organizace DSSS, jak potvrdil pověřený vrchní strážník městské policie ve Vimperku Daniel Ziemba, rozdávali také agitační materiály své strany, včetně časopisu Jihočeský dělník, v němž byla vložena i přihláška do strany.

Na letácích se objevily nápisy typu: „Bojuj za svou zem. Staň se rytířem. Češi společně pod jedním praporem“, nebo: „ Pohár trpělivosti již přetekl. Češi pojďte s námi, je čas se sjednotit. DSSS Jižní Čechy“.

Snaha vyvolat paniku a nesnášenlivost

Problém se do popředí mediálního zájmu dostal poté, co na Facebooku vzniklo Hnutí za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů. Ti podle některých místních prodávají na ulici drogy a slovně napadají kolemjdoucí. Letáky DSSS, která je nástupkyní zrušené Dělnické strany, ale Romy přímo nenapadají.

Minulý týden o problematice soužití s romskými obyvateli jednali s vedením města i zástupci o.p.s. Člověk v tísni. Podle Aleše Kavalíra z Člověka v tísni je v současné době „jakýmsi trendem vyvolávat paniku a nesnášenlivost“.

Vimperk zvýšenou kriminalitou netrpí

„Přesvědčili jsme se o tom, že tvrzení o vysoké kriminalitě je pouhou bublinou. Statistika kriminality se v podstatě nezvyšuje. Doufám, že ve Vimperku se vše vyřeší klidně,“ prohlásil Kavalír.

Starosta Petrášek v této souvislosti připomněl, že krize v ekonomice, potažmo ve společnosti, vždy vyvolává potřeby hledání „viníka“. Tím až na malou skupinku mladíků závislých na drogách, pravděpodobně Romové ve Vimperku nejsou.

Mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner upozornil, že podle statistik je Vimperk v letošním roce jedním z nejklidnějších míst na jihu Čech a kriminalita tam klesá.

Petr Pokorný, Právo

nahoru

Domácí:

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů