Kultura

V Praze se konal pohřeb Jiřího Wintera-Neprakty

obrazek

Pohřeb Jiřího Wintera Neprakty

FOTO: Jan Handrejch, Právo

4.11.2011 15:26 Rodina a přátelé se v pátek v Nové obřadní síni Olšanských hřbitovů v Praze rozloučili s výtvarníkem a kreslířem Jiřím Winterem-Nepraktou, který zemřel 30. října ve věku 87 let.

Na jeho památku, široký rozhled i bohatou činnost upozornil nad rakví sběratel jeho díla Jaroslav Kopecký. Málokdo totiž ví, že Winter má na kontě 35 000 kreslených vtipů, z nichž první uveřejnil už v roce 1949, ale také ilustrace k desítkám humoristických knih Miloslava Švandrlíka včetně jeho legendárních Černých baronů. "Jsou u nás tisíce obdivovatelů, kteří vždy ve čtvrtek, když vycházel Dikobraz, nejprve na jeho stránkách hledali právě vtipy Švandrlíka a Neprakty," řekl Kopecký. Poznal ho jako veselého a zábavného společníka, se kterým bylo vždy radostí se setkávat. Jménem přátel a kamarádů se se zesnulým rozloučil Ladislav Bezděk. Přiblížil osobnost tohoto výtvarníka, životního optimisty, který se nikdy nijak politicky neangažoval. "Až na dobu války, kdy se zapojil do protinacistického odboje," uvedl. Při obřadu zazněly například Ave Maria a Moon River. Mezi květinovými dary byl i věnec, který svému pracovitému a oblíbenému členovi, vášnivému sběrateli, cestovateli a vyhlášenému gourmetovi poslala Česká unie karikaturistů. Páteří jejího spolkového života jsou Salony kresleného humoru, jejichž čtyřicetiletá tradice o 20 let předstihuje založení této profesní organizace. U katafalku byly rovněž květy nakladatelství Epocha, u kterého rovněž vycházely knihy Jiřího Wintera.

Kapitalisty nekarikoval

Kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta byl několik desetiletí znám jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík, která dlouhá léta patřila ke kmenovým autorům humoristického týdeníku Dikobraz. Před ním spolupracoval do roku 1970 s Bedřichem Kopecným, s nímž vymyslel svůj pseudonym - Neprakta. Byl prý narážkou na skutečnost, že jejich vtipy byly v tehdejší "budovatelské době" neužitečné. Kromě množství kreslených vtipů a ilustrací nakreslil Jiří Winter zhruba 10 000 obrázků pro televizní vysílání, filmy, reklamy, plakáty a letáky. I když byl v posledních letech upoután na vozík, stále pracoval. Winter se narodil 12. července 1924 v Praze. Vystudoval Státní grafickou školu a absolvoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Za války skončil v nacistických žalářích za přechovávání zbraní. Smíšenou česko-židovskou rodinu Winterů nacisté poslali do koncentračních táborů, které přežil jen Jiří a jeho maminka, která se dožila 96 let; až do své smrti bydlela se svým synem. Jeho obrázky obsahují široký záběr témat od historie přes sex, zvířata až po strašidla. Kritici dodnes oceňují, že Neprakta nikdy nekarikoval "prohnilé kapitalisty", byť za to byl v době normalizace dvojnásobný honorář. Doma i v zahraničí uspořádal stovky výstav. Po obřadu byla rakev uložena do rodinného hrobu na Olšanech.

ČTK

nahoru

Kultura:

Kulturní projekty s českou účastí loni dostaly z EU 249 miliónů korun

-

dnes 16:15 Téměř deseti milióny eur (asi 249 milióny korun) loni...

U smrti zpěvačky Cranberries policie vylučuje podezření na trestný čin

-

dnes 15:30 Smrt slavné zpěvačky Dolores O'Riordanové není...

Ministr kultury Ilja Šmíd: O převodu církevních restitucí na finance musí samozřejmě rozhodnout zákon

-

dnes 14:59 O zdanění církevních restitucí rozhodne parlament,...

Na Pohodu míří Jamie Cullum, Chemical Brothers i Ziggy Marley

-

dnes 13:21 Festival Pohoda, který se koná 5. až 7. července ve...

Woody Allen se stává zakázanou osobou, herci vracejí honoráře

-

dnes 11:54 Herečka Rebecca Hallová se veřejně distancovala od...

Struny pro děti. Artway, Ruml či Dusilová zpívají, Trojan čte příběhy

-

dnes 10:30 Rodinný festival Struny dětem v Minoru chystá hodně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby