Cestování

Dubaj – exotika ve zlaté kleci

obrazek

Dubaj

Profimedia.cz

18.11.2011 07:31 Jedním z poměrně blízkých míst, kde si i během zimy užijeme sluníčka a koupání v teplém moři, jsou Spojené arabské emiráty. Je to exotický Orient se vším všudy, ale úplně jiný než co známe z ostatního arabského světa. Je to exotika ve zlaté kleci.

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším ze sedmi emirátů je Dubaj. Je to vlastně městský stát v poušti na břehu moře. Zisky z těžby a prodeje ropy, která se v oné oblasti našla v 50. letech minulého století, proměnili vládcové emirátu v investice, které změnily Dubaj na jeden z divů současného světa.

Zlatonosné písky

Nejznámější dubajskou pláží je Džumeira. Kilometry zlatavého a bílého písku, omývané teplým mořem, palmy a slunečníky. Na pláži si návštěvník může dopřát všechny myslitelné vodní atrakce a k dispozici má bohaté zázemí hotelů. Jsou mezi nimi takové, které oslní neuvěřitelným přepychem a kde se cena za jednu noc počítá v tisícovkách dolarů, i hotely skromnější (od pláže více vzdálené).

Velbloudi jsou turistickou atrakcí a také hlavními protagonisty oblíbených závodů.

FOTO: Karel Felt, Právo

Zlatonosné jsou nejen písky pláže Džumeira, ale i ty pouštní. Mezi atrakce, které si návštěvník může dopřát, patří pouštní safari v klimatizovaných terénních autech, jízda po písečných dunách, při níž se tají dech.

Romantici si užijí sledování západu slunce v poušti nebo při beduínském večeru, folklórním představení v reálných kulisách beduínského tábora. Nechybějí tradiční pokrmy, hudba a tanec.

Pozoruhodné a z dávných tradic vycházející je představení sokolníků, kteří se svými dravými chovanci předvádějí divy. Není asi třeba dodávat, že nic z výše zmíněného není zadarmo. Turismus, obchod, obrovská námořní a letecká překladiště, to jsou zdroje, z nichž dnes už pochází více bohatství než z ropy.

Nákupní festival

Už mnoho let se každou zimu v Dubaji koná nákupní festival (20. 1. až 20. 2. 2012). Jsou to skutečné nákupní orgie. Obchodníci, včetně zlatníků, snižují ceny svého zboží, loňské módní zboží se prodává za pár šupů.

Už mnoho let se každou zimu v Dubaji koná nákupní festival.

FOTO: fotobanka Profimedia

Nákupní horečka dosahuje vrcholu nejen v obrovských nákupních centrech (kde si pro rozptýlení můžete i zalyžovat nebo zabruslit), ale i na tradičních arabských tržištích. Ta se prostírají mezi obrovskými mrakodrapy a překotný rozvoj Dubaje jim nikterak neublížil. Jsou naopak hájena, aby si město udrželo alespoň část oné orientální exotiky, kterou tam mnozí přijíždějí hledat.

Je tam k mání běžné zboží, které nakupují místní obyvatelé, včetně nejrozmanitější přehlídky ryb a dalších mořských potvor. Ty ráno a večer přivážejí přímo z moře rybářské bárky. V nabídce pro turisty jsou ručně tkané koberce, koření, beduínské šperky, vodní dýmky, tradiční arabské oděvy, kožené výrobky i díla kovotepců, kteří je vytvářejí před očima potenciálních zákazníků. V období nákupního festivalu se konají i další významné události – džezový festival a bohatě dotovaný golfový turnaj. To všechno přiláká do Dubaje každý rok statisíce lidí.

Na zlatém trhu oči přecházejí.

FOTO: Karel Felt, Právo

Mezi zvláštní atrakce patří loterie. Každý den vyhrává jeden z losů zlatou cihlu o váze jednoho kila. Dubaj je jedním z míst, kde si plátek zlata v hodnotě tisíc dolarů můžete koupit v automatu stejně jednoduše, jako u nás bagetu nebo limonádu. Prostě exotika ve zlaté kleci.

Rady na cestu

V celých Spojených arabských emirátech (SAE) žije asi 2,5 miliónu obyvatel, z toho pouze necelou pětinu tvoří místní občané. Ti ostatní jsou dočasní nebo trvalí přistěhovalci z okolních arabských zemí, ale také z Indie, Pákistánu a Íránu. Ti vykonávají naprostou většinu prací ve všech odvětvích. Pro domácí plyne již ze samotného občanství tolik výhod a požitků, že pokud i nějaké zaměstnání mají, je zpravidla zcela formální.

 

Vízum předem

Občané ČR potřebují ke vstupu do SAE vízum. To nelze získat na hranicích, ale musí být v pase vyznačeno předem. Nejbližší velvyslanectví SAE je ve Vídni. Ministerstvo zahraničí ČR upozorňuje, že vízum je možné získat i prostřednictvím autorizovaných agentur (např. zastoupení letecké společnosti Emirates nebo CK Student Agency).

 

Peníze, čas

Místní měnou je dirham (v přepočtu necelých pět Kč). V létě je v SAE o dvě hodiny více než u nás, v zimě o tři.

 

Povinné pojištění

Při vstupu do SAE vyžadují tamní orgány doklad o zdravotním pojištění s krytím nejméně 30 tis. eur (750 tis. Kč).

Karel Felt, Právo

nahoru

Cestování:

Německá vesnice byla rozdělená zdí. Připomínka studené války dnes láká turisty

-

včera 13:28 Video: Nejen Berlín, ale i německou vesnici Mödlareuth...

Brusel rekonstruuje a modernizuje smažírny hranolků

-

25.5. 14:28 V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza...

Rodiny by v letadle nikdy neměly sedět odděleně, tvrdí experti

-

25.5. 12:33 Letecké společnosti, které nutí pasažéry připlácet si...

Ve Scuolu rozmazlují ve stylu starého Říma

-

25.5. 10:35 Obrazem: Vyzbrojena plavkami, čipovou kartou a...

Podívejte se, co se děje v kokpitu těsně před vzletem

-

25.5. 08:02 Video: Se zpřísněním bezpečnostních opatření během...

Jihočeská Deštná má malé muzeum o velkém hrdinství válečných letců

-

24.5. 19:39 Už je to tak dávno, rokem 1945 skončila druhá válka,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby