Zahraniční

Britové potvrdili vydání Assange do Švédska k soudu

ZDROJ: Reuters

2.11.2011 10:49 (aktualizováno: 2.11.2011 12:14) Odvolací soud v Londýně ve středu potvrdil vydání zakladatele serveru WikiLeaks Jualiana Assange do Švédska. Švédské úřady obvinily „amerického veřejného nepřítele“ ze znásilnění dvou žen.

O vydání rozhodl britský soud poprvé v únoru, Assange se však odvolal. Nyní k tomu má už jenom jednu příležitost. Odvolání k nejvyššímu soudu může podat do 14 dnů.

Žalobci ve Švédsku Assange viní, že měl během svého pobytu v zemi loni v srpnu nechráněný sex se dvěma ženami bez jejich souhlasu, což se kvalifikuje jako znásilnění.

Spor o kondom

Policejní spisy z vyšetřování unikly na internet. Podle výpovědi jedné z žen, „slečny A“ (jedná se o Annu Ardinovou), kterou dokumenty označují za aktivistku, byl Assange v létě hostem v jejím domě ve Stockholmu. Údajně se snažil o tělesné sblížení, když popíjeli čaj. Muž jí měl začít hrubě strhávat šaty a přetrhnout náhrdelník. „Snažila jsem se znovu obléct, protože se to dělo moc rychle a necítila jsem se pohodlně,“ popsala žalobkyně. Assange jí ale prý šaty znovu strhl. Nechtěla pokračovat, avšak Assange už údajně zastavit nešlo.

Žena doplnila, že ho tedy nechala, ať se vysvleče, ale když se chystal mít s ní styk bez kondomu, opakovaně se ho snažila neúspěšně zastavit. Nakonec souhlasil s ochranou. Žena má ale podezření, že to byla jenom přetvářka, protože se kondom po chvíli roztrhl.

Druhá žalobkyně, „slečna W“ (Sofie Wilénová), měla s Assangem styk během téhož víkendu. Když ale prý trvala na ochraně, Assange ztratil zájem a usnul. Druhý den ráno se probudila a zjistila, že s ní bez ochrany souloží.

Podle britského listu Guardian šly obě ženy, které jsou přítelkyněmi, s časovým odstupem na policii, aby po styku přiměly Assange k podstoupení testu na HIV. Assangeův britský právník uvedl, že klient test na HIV později podstoupil, a ten potvrdil, že není infikován.

Veřejný nepřítel

Podle Assangeových právníků je stíhání politicky motivované a Assangeovi hrozí postih ze strany USA kvůli zveřejnění tajných depeší amerických diplomatů. WikiLeaks od loňského prosince postupně zveřejnily čtvrt miliónů kabelogramů. Assange se zpočátku skrýval, ale nakonec se přihlásil policii v Británii. Devět dní strávil ve vazbě, načež byl propuštěn na vysokou kauci.

Švédské úřady loni nejprve na Assange vydaly zatykač, který stáhly, než vydaly druhý.

Assange ovšem odmítá veškerá obvinění z porušení zákona a tvrdí, že je to „špinavá hra“ americké CIA. Zakladatel WikiLeaks je u americké vlády v nemilosti nejen kvůli zveřejnění depeší, ale i dokumentům z irácké a afghánské války, jež server publikoval už dříve. Viceprezident USA Joe Biden dříve přiznal, že Washington hledá způsob, jak Assange obvinit a soudit v Americe.

Assange si v té souvislosti po únorovém verdiktu soudu postěžoval, že ho Britové drží stovky dní v domácím vězení, aniž by byl v zemi obviněn. List The Daily Telegraph upozornil, že je střežen bedlivě jako nejtěžší zločinci. [celá zpráva]

Švédský deník Expressen rovněž před časem napsal, že policistka, která se podílí na vyšetřování Assange, se zná s jednou žen, jež ho obvinily, a k případu se vyjadřovala na svém facebookovém profilu, přičemž stranila žalujícím. [celá zpráva]

Serveru WikiLeaks mezitím došly peníze poté, co se od něj odvrátili sponzoři. [celá zpráva]

Vyšla také Assangeově biografie, kterou ale navzdory uzavřené smlouvě odmítl autorizovat. [celá zpráva]

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Organizování migrace je podle Orbána zločin ohrožující národní bezpečnost

-

včera 23:23 Podle maďarského premiéra Viktora Orbána (FIDESZ) je...

Žák na střední škole v Indianě spustil střelbu. Pomohl ho odzbrojit učitel

-

včera 23:15 Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední...

Zvíře už na Slovensku nebude věc, ale živá bytost

-

včera 22:30 Na zvíře bude slovenské právo od září 2018 pohlížet...

Jednání o brexitu vázne. Británie žije v pohádce, řekl diplomat EU

-

včera 20:35 Ani další tři dny rozhovorů o odchodu Británie z...

NATO bude na přání Maďarska jednat o přehodnocení vztahu k Ukrajině

-

včera 20:13 Maďarsko oficiálně navrhlo Severoatlantické alianci,...

Putin neplánuje měnit ústavu, aby mohl být znovu zvolen prezidentem

-

včera 19:51 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek opět potvrdil,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby