Zahraniční

Šaronův stav se lepší, začal reagovat a hýbat prsty

obrazek

Ariel Šaron

FOTO: Archiv, Právo

21.10.2011 20:03 Někdejší premiér Izraele Ariel Šaron, který před šesti lety upadl po mozkové příhodě do kómatu, začal reagovat na podněty a také přibírá na váze, přestože je živen nitrožilně. O zlepšení expremiérova zdravotního stavu informoval jeho syn Gilad Šaron.

„Když je vzhůru, dívá se na mě a pohybuje prsty, když ho o to požádám. Jsem si jistý, že mě slyší,“ řekl Šaronův mladší syn listu New York Times v telefonickém rozhovoru.

Šaron je nyní hospitalizován v nemocnici Šeba v Tel Hašomeru. Jeho rodina ovšem doufá, že se brzy vrátí domů. Už loni byl bývalý premiér převezen na rodinnou farmu v Negevské poušti, krátce nato se ale musel vrátit do nemocniční péče.

„Problémem je izraelská byrokracie. Myslím, že by mu bylo lépe doma,“ řekl deníku Šaron mladší. Dodal, že se u otcova lůžka po celých šest let střídá se svou ženou Inbal nebo bratrem Omrim. „Nevynechali jsme ani jeden den,“ řekl.

Třiaosmdesátiletý Šaron je jedním ze zakladatelů pravicového bloku Likud, v roce 1973 byl zvolen poslancem Knessetu a začátkem 80. let působil jako ministr obrany.

Za jeho vlády před deseti lety provedl kontroverzní akci „Odpoutání“, během níž Izrael kompletně stáhl osadníky i vojáky z pásma Gazy. Vládu nad tímto palestinským územím posléze převzalo radikální hnutí Hamás. Před šesti lety stihla Šarona mrtvice, po které upadl do kómatu, v němž je dosud.

Giladovi Šaronovi příští úterý vychází biografická kniha o jeho otci nazvaná „Sharon: The Life of a leader“ (Šaron: Život vůdce). Pracoval na ní posledních čtyři a půl roku.

fia, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Kreml prohlášení Skripalové nevěří, ambasáda žádá o setkání

-

dnes 12:40 Video: Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o setkání s...

Let MH17 sestřelil nad Ukrajinou ruský raketový systém, tvrdí vyšetřovatelé

-

dnes 11:23 Video: aktualizováno Raketový systém použitý při...

Němci půlku z vyhoštěných migrantů ani nenajdou

-

dnes 11:18 V prvních třech měsících letošního roku musela být v...

Češi, kteří v Řecku fotili vojenské objekty, nakonec vyvázli s nižší podmínkou

-

dnes 10:14 Odvolací soud snížil dvěma Čechům, kteří byli v roce...

Kantor z britské mešity nabádal ke vpichování jedu do zmrzliny v obchodech

-

dnes 09:10 Před soudem ve Velké Británii tento týden stanul kantor...

Nejméně dva mrtví a 23 zraněných po železničním neštěstí u Turína

-

dnes 06:36 Video: aktualizováno Nejméně dva mrtvé a 23 raněných...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby