Zahraniční

Šaronův stav se lepší, začal reagovat a hýbat prsty

obrazek

Ariel Šaron

FOTO: Archiv, Právo

21.10.2011 20:03 Někdejší premiér Izraele Ariel Šaron, který před šesti lety upadl po mozkové příhodě do kómatu, začal reagovat na podněty a také přibírá na váze, přestože je živen nitrožilně. O zlepšení expremiérova zdravotního stavu informoval jeho syn Gilad Šaron.

„Když je vzhůru, dívá se na mě a pohybuje prsty, když ho o to požádám. Jsem si jistý, že mě slyší,“ řekl Šaronův mladší syn listu New York Times v telefonickém rozhovoru.

Šaron je nyní hospitalizován v nemocnici Šeba v Tel Hašomeru. Jeho rodina ovšem doufá, že se brzy vrátí domů. Už loni byl bývalý premiér převezen na rodinnou farmu v Negevské poušti, krátce nato se ale musel vrátit do nemocniční péče.

„Problémem je izraelská byrokracie. Myslím, že by mu bylo lépe doma,“ řekl deníku Šaron mladší. Dodal, že se u otcova lůžka po celých šest let střídá se svou ženou Inbal nebo bratrem Omrim. „Nevynechali jsme ani jeden den,“ řekl.

Třiaosmdesátiletý Šaron je jedním ze zakladatelů pravicového bloku Likud, v roce 1973 byl zvolen poslancem Knessetu a začátkem 80. let působil jako ministr obrany.

Za jeho vlády před deseti lety provedl kontroverzní akci „Odpoutání“, během níž Izrael kompletně stáhl osadníky i vojáky z pásma Gazy. Vládu nad tímto palestinským územím posléze převzalo radikální hnutí Hamás. Před šesti lety stihla Šarona mrtvice, po které upadl do kómatu, v němž je dosud.

Giladovi Šaronovi příští úterý vychází biografická kniha o jeho otci nazvaná „Sharon: The Life of a leader“ (Šaron: Život vůdce). Pracoval na ní posledních čtyři a půl roku.

fia, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...

Vězněné děti v Kalifornii byly v řetězech několik měsíců

-

včera 21:19 Třináct dětí, které věznili ve svém domě 56letý David...

Rumunský tygr s korupcí ne a ne zatočit, ohrožuje i jeho ekonomický růst

-

včera 19:57 Ekonomický tygr EU - Rumunsko - loni učinilo jen malý...

Na jihu Evropy zabavili sedm metráků kokainu ukrytých uvnitř čerstvých ananasů

-

včera 16:22 Video: Portugalské a španělské policii se ve středu...

USA zůstanou v Sýrii, Islámský stát není poražen, varoval Tillerson

-

včera 16:08 Spojené státy ponechají v Sýrii dva tisíce vojáků,...

Turci vyprostili letoun, který sjel z ranveje a zůstal na srázu nad mořem

-

včera 15:10 Video: Turkům se ve čtvrtek podařilo pomocí dvou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby