Zahraniční

Speciální síly vzaly útokem loď unesenou somálskými piráty

obrazek

Unesená italská loď Montecristo

Reuters

11.10.2011 15:25 Speciální síly NATO vzaly v úterý útokem italskou loď, kterou v předchozí den unesla pětice námořních pirátů ze Somálska. Oznámilo to italské ministerstvo obrany.

Britská televize SkyNews pouze potvrdila, že se událost stala u somálského pobřeží a plavidlo s posádkou je v bezpečí. Piráti se vzdali bez jediného výstřelu. Akci údajně podnikli ve spolupráci američtí a britští specialisté.

Televize také vysvětlila, proč byly nasazeny zvláštní síly. Je to podle ní pravidlem u incidentů, při nichž byli vzati rukojmí.

Piráti v pondělí v Indickém oceánu asi tisíc kilometrů od pobřeží Somálska unesli loď Montecristo o výtlaku 56 000 tun, která z Velké Británie do Vietnamu vezla náklad železa. Pětice Somálců zadržela také 23 členů posádky složené ze sedmi Italů, deseti Ukrajinců a šesti Indů.

Somálští piráti operují v Indickém oceánu i v Adenském zálivu a navzdory přítomnosti mezinárodních protipirátských flotil pokračují v přepadávání zahraničních lodí za účelem tučného výkupného. Svou činnost provozovali již před 20 lety, teprve v posledních letech ale jde o mnohamiliónový byznys.
Počet útoků pirátů ve světových mořích a oceánech stoupl v prvním pololetí letošního roku oproti loňsku o 36 procent. Piráti od ledna přepadli 266 lodí, o 70 více než loni ve stejném období. Jednašedesát procent - 163 případů - mají na svědomí somálští piráti.
Novinky

nahoru

Zahraniční:

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obhájil své křeslo

-

dnes 06:13 Prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní...

Srbsko vyhodnotí následky náletů NATO na zdraví lidí

-

včera 18:05 Srbský parlament vytvoří výbor, jehož úlohou bude...

Ozbrojené přepadení bankovních vozů v JAR. Lupiči stříleli automaty a odpalovali výbušniny

-

včera 15:03 Video: Lupiči vyzbrojení útočnými puškami Vektor R4 a...

Lincolnův cylindr má dostat prezidentskou knihovnu z dluhů

-

včera 14:42 Prezidentská knihovna 16. prezidenta USA Abrahama...

Šéf sudetských Němců ocenil smiřování s Čechy a odmítl nacionalismus

-

včera 12:12 Šéf sudetských Němců Bernd Posselt na 69. sjezdu v...

Láva z havajské sopky Kilauea pustoší pobřeží

-

včera 09:36 Video: aktualizováno Vulkán Kilauea stále více...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby