Zahraniční

Speciální síly vzaly útokem loď unesenou somálskými piráty

obrazek

Unesená italská loď Montecristo

Reuters

11.10.2011 15:25 Speciální síly NATO vzaly v úterý útokem italskou loď, kterou v předchozí den unesla pětice námořních pirátů ze Somálska. Oznámilo to italské ministerstvo obrany.

Britská televize SkyNews pouze potvrdila, že se událost stala u somálského pobřeží a plavidlo s posádkou je v bezpečí. Piráti se vzdali bez jediného výstřelu. Akci údajně podnikli ve spolupráci američtí a britští specialisté.

Televize také vysvětlila, proč byly nasazeny zvláštní síly. Je to podle ní pravidlem u incidentů, při nichž byli vzati rukojmí.

Piráti v pondělí v Indickém oceánu asi tisíc kilometrů od pobřeží Somálska unesli loď Montecristo o výtlaku 56 000 tun, která z Velké Británie do Vietnamu vezla náklad železa. Pětice Somálců zadržela také 23 členů posádky složené ze sedmi Italů, deseti Ukrajinců a šesti Indů.

Somálští piráti operují v Indickém oceánu i v Adenském zálivu a navzdory přítomnosti mezinárodních protipirátských flotil pokračují v přepadávání zahraničních lodí za účelem tučného výkupného. Svou činnost provozovali již před 20 lety, teprve v posledních letech ale jde o mnohamiliónový byznys.
Počet útoků pirátů ve světových mořích a oceánech stoupl v prvním pololetí letošního roku oproti loňsku o 36 procent. Piráti od ledna přepadli 266 lodí, o 70 více než loni ve stejném období. Jednašedesát procent - 163 případů - mají na svědomí somálští piráti.
Novinky

nahoru

Zahraniční:

Účetní z Osvětimi musí do vězení, s žádostí o milost neuspěl

-

dnes 11:40 Bývalý esesman z Osvětimi Oskar Gröning musí nastoupit...

Kim Čong-un pošle na olympiádu do Jižní Koreje 230 roztleskávaček

-

dnes 11:14 Severní Korea vyšle na zimní olympijské hry v...

Rusko nabízí zprostředkování rozhovorů afghánské vlády s Tálibánem

-

dnes 10:24 Rusko je připraveno poskytnout prostor pro uspořádání...

Švédové dostanou návod, co mají dělat, když přijde válka

-

dnes 09:51 Švédsko chce po více než třiceti letech vydat...

Sever ostrova Tchaj-wan postihlo zemětřesení

-

dnes 08:32 aktualizováno Tchajwanskou metropoli Tchaj-pej...

Polský boj proti interrupcím: Taxikář vezoucí ženu k zákroku má být spolupachatelem zločinu

-

dnes 07:59 I když v Polsku už nyní platí beztak jeden z...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby