Ekonomika

Řešit dluhovou krizi hlubší integrací EU je fatálně mylné, varoval Klaus

obrazek

Prezident Václav Klaus

FOTO: Milan Malíček, Právo

8.10.2011 15:38 Prezident Václav Klaus v sobotu po jednání hlav států zemí Visegrádské čtyřky ostře odmítl recept šéfa Evropské komise José Manuela Barrosa, který prosazuje hlubší integraci EU v zájmu vyřešení dluhové krize. To by znamenalo další omezení suverenity členských států. Podle Klause jde o fatálně mylný přístup.

„S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Myslím, že se tragicky mýlí,“ prohlásil Klaus na tiskové konferenci v maďarském Visegrádu. „Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem ´více a více Evropy´. To je naprosto evidentní věc. A pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to ´více a více Evropy´ vyvolalo dnešní problémy, tak, zkusme jít ještě dále, ještě více a ještě více. Myslím, že to je fatálně mylný přístup,“ dodal.

Opačný názor projevil polský prezident Bronislaw Komorowski. „Rádi bychom prohloubili evropskou integraci,“ deklaroval.

Pokud jde o samotné jubilejní 20. rokování prezidentů ČR, Slovenska, Maďarska a Polska, důležitým tématem byla jaderná energetika. Hlavy čtyř států se shodly v její podpoře. Klaus přitom označil za absurdní, aby se země tvořící V4 jaderné energetiky vzdávaly.

Klaus: Fukušima byla přírodní, nikoli energetickou katastrofou

„Máme silný pocit, že by bylo absurdní zejména pro země našeho typu, které nemají ropu, plyn a jiné velmi lukrativní energetické zdroje, abychom se programu jaderné energetiky vzdávali,“ prohlásil Klaus. „Mírové využití jaderné energie je pro nás důležité, nemá to alternativu,“ řekl maďarský prezident Pál Schmitt.

Český prezident odůvodnil uzavírání jaderných elektráren, ke kterému přikročilo například Německo, katastrofou tohoto zařízení v japonské Fukušimě. „Myslím, že je naprosto chybné, aby se tak mylně interpretovala přírodní katastrofa v Japonsku, která byla přírodní katastrofou, nikoliv energetickou,“ zdůraznil český prezident.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič označil odmítání jaderné energetiky za „přehnanou módu“. Upozornil, že likvidace jaderných elektráren v zemích, které se k takovému kroku rozhodly přikročit, bude stát velké množství finančních prostředků. Podle Gašparoviče by bylo mnohem efektivnější, kdyby byly tyto peníze použity ve prospěch výzkumu větší bezpečnosti jaderných elektráren.

Jiří Ovčáček, Právo

nahoru

Ekonomika:

Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

-

dnes 06:56 Americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení nových...

Vláda jasná není, ale už se rodí rozpočet

-

dnes 04:45 Ačkoliv o budoucí vládě stále ještě není rozhodnuto, na...

Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru

-

včera 20:30 aktualizováno Ministerstvo dopravy podalo rozklad...

Erdogan potápí tureckou liru

-

včera 17:25 Turecká lira se tento týden vůči dolaru propadla na...

Český důchodový systém ohrožuje veřejné finance, varuje Evropská komise

-

včera 14:43 Česká republika i nadále vykazuje střední riziko,...

Česko plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura

-

včera 13:22 Česká republika plní dvě ze čtyř hospodářských...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby