Domácí

Američané učí v Boleticích Čechy bombardovat

obrazek

Letecký návodčí často rozhoduje o životu a smrti.

FOTO: Oldřich Danda, Právo

24.9.2011 14:43 Už několik dní se nad střelnicí vojenského újezdu Boletice prohánějí bojové vrtulníky a bitevníky L-159 a ostřelují vyřazené transportéry raketami a kanóny. Hlavní roli cvičení ale nehrají piloti a palubní střelci, ale nenápadní vojáci dole na zemi.

Jde o české, americké či belgické letecké návodčí, kteří zde trénují navádění bomb a raket přesně na cíl a které do Boletic přijeli vycvičit američtí specialisté.

Funkci leteckého návodčího znají armády už od druhé světové války, ale jejich význam se zvýšil hlavně v Afghánistánu, kde se naučili leteckou podporu používat hlavně konvoje a patroly napadané povstalci.

„Pokud se patrola dostane do situace, kdy se nedokáže odpoutat svou silou, tak si zavolá o pomoc ze vzduchu,“ řekl Právu nadporučík a návodčí T. Z. Na misi v Afghánistánu byl už dvakrát, ale ostrý shoz bomb, ke kterému se dává povel „zteč povolena“, ještě nezažil.

Chce zůstat v anonymitě, aby neohrozil sebe či rodinu, protože návodčí stejně jako pyrotechnici jsou nejčastějším cílem tálibánců.

„Pokud odstřelovači hledají cíl, tak si vyberou velitele nebo návodčího,“ uvedl Martin Kříž, český zástupce na základně NATO v německém Ramsteinu.

Netrefit vlastní

Navádět letouny či vrtulníky na nepřítele někdy v husté zástavbě či nepřehledném terénu není nic jednoduchého. „Základní pravidlo je neohrozit vlastní vojáky. Nevadí, když nezasáhnete nepřítele, ale když trefíte do vlastních, je to velký průšvih,“ uvedl Ondřej Rejman, zástupce velitele čáslavské základny, odkud startují L-159.

Díky letecké podpoře se nejedna patrola v Afghánistánu dostala z bezvýchodné situace. „Je to nejlepší způsob, jak do určitého místa dostat velké množství munice,“ dodal Kříž.

Proto se NATO rozhodlo zdvojnásobit počty návodčích. Nyní má 400 takto vycvičených vojáků, z toho je dvacítka Čechů. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka se bude počet do boje nasaditelných českých návodčích zvyšovat.

„Zájem mezi vojáky je, i když jsou v první linii. A nejenže musí vše řešit v angličtině, ale také mají velkou odpovědnost,“ řekl Právu. Výcvik trvá okolo dvou let.

Oldřich Danda, Právo

nahoru

Domácí:

Kde si zdarma natrhat ovoce či bylinky? Zájemcům radí web a mobilní aplikace

-

včera 18:17 Video: Máte chuť zajít si natrhat sezónní ovoce, ale...

V zoo v Brně uhynul lední medvěd Umca

-

včera 16:22 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední...

V opavském babyboxu našli holčičku zabalenou v ručníku

-

včera 15:57 Další zachráněné dítě má „na svědomí“ babybox v Opavě....

Úřad řeší zmatky v kampani nezávislých

-

včera 15:25 Financování kampaní kandidátů do Senátu není...

Česko zažívá nejteplejší období v novodobé historii, vedra budou pokračovat

-

včera 15:06 Horko z posledních týdnů bude pokračovat, vyplývá to z...

Čunek: Trestní oznámení na mě kvůli H-Systemu? To je výborné

-

včera 13:38 Video: aktualizováno Senátor a hejtman Zlínského...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů