Domácí

Řápková a Čunek radí Varnsdorfu nulovou toleranci a tlak na vládu

obrazek

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) a poslankyně Ivana Řápková (ODS) na jednání varnsdorfského zastupitelstva

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

22.9.2011 19:57 Velká nespokojenost varnsdorfských obyvatel se projevila i na čtvrtečním zasedání městského zastupitelstva. Zazněly nadávky, pískot i časté požadavky na odstoupení vedení města, lidem vadí, že za nimi prý vedení radnice nestojí. Zastupitelům přijeli také radit s řešením současné situace senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), poslankyně Ivana Řápková (ODS) a poslanec David Kádner (VV).

Na zasedání zastupitelů se přišlo podívat více než sto lidí, běžně jich chodí podle místních pět až deset. Mnoho přítomných chtělo odstoupení starosty Martina Louky (HNHRM) a místostarostů. Lidé volali po větším zabezpečení pořádku. „Občané jsou unaveni věčnými sliby města,“ řekl za bouřlivého potlesku zástupce nespokojených Pavel Vaňáč.

Senátor Čunek ale vedení města hájil, podle něj nemůže krom Prahy podobnou situaci vyřešit žádné město. Vysvětlil situaci ve Vsetíně, kde bylo po jeho nástupu do funkce starosty největším problémem soužití s nepřizpůsobivými romskými občany.

„Vystěhováním nepřizpůsobivých ze zničeného domu mimo město neuvěřitelně rychle vyprchalo napětí mezi starousedlíky,“ uvedl Čunek. Zastupitelům poradil, aby se s nespokojenými obyvateli spojili a postavili se do jejich čela a společně tlačili na stát. „Stát by se měl postarat, aby tam, kde svou nečinností problémy způsobil, je také napravil. Bude to dlouhodobě stát miliardy a musí je dát vláda,“ dodal Čunek.

Ivana Řápková doporučila varnsdorfským, aby se nespoléhali na spolupráci s agenturou pro sociální začleňování, která v oblasti pracuje dva roky a žádné výsledky to prý nepřineslo. Stejně ji kritizoval i Čunek. „Pokud je třeba chránit řádné občany, je nutné vyhlásit nulovou toleranci, nevymožení si pokuty vede k narůstání další a další drobné kriminality," uvedla Řápková. Ta jako bývalá primátorka Chomutova zavedla kvůli neúměrným dluhům exekuce majetku lidí, kteří městu neplatili. V roce 2009 exekutor najatý městem zabavoval dlužníkům i část sociálních dávek přímo při jejich vyplácení, podle soudu nezákonně.

Starosta Louka na úvod jednání občanům představil další plány, které chce město realizovat. Mimo jiné posílit kamerový systém, otevřít novou služebnu městské policie, uvažuje se o vystěhování nepřizpůsobivých do bytů za město. „Bude to pro ty, kteří nechtějí akceptovat běžný slušný sousedský život. Zatím je to jen návrh, myslím si, že by situaci ve městě pomohl,“ řekl Louka.

Aleš Pelikán, Právo

nahoru

Domácí:

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...

Před ruskou ambasádou v Praze demonstrovaly stovky lidí proti invazivní politice Kremlu

-

včera 19:04 Video: aktualizováno V předvečer 50. výročí invaze...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů