Domácí

Členka antikonfliktního týmu: Lidé ve Varnsdorfu už nevěří ve změnu

obrazek

Antikonfliktní tým tvoří prostředníka mezi těžkooděnci a demonstranty.

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

21.9.2011 06:32 Už pět týdnů se v ulicích Varnsdorfu demonstruje proti zvyšující se kriminalitě a přílivu nepřizpůsobivých obyvatel. Místní lidé nabyli dojmu, že nikdo nemá zájem řešit jejich problémy, tvrdí členka ústeckého policejního antikonfliktního týmu Veronika Hyšplerová.

Stála při všech varnsdorfských demonstracích v pomyslném nárazníkovém pásmu. Čelem k pulzujícímu davu a za zády s pevně semknutým šikem policistů, tzv. těžkooděnců, připravených k okamžitému zásahu.

„S každou demonstrací přibývá lidí s negativním pohledem na možná řešení. Jejich důvěra v nalezení východiska normálním způsobem opadla,“ popisuje náladu protestujících občanů Hyšplerová, která při každé takové akci tvoří prostředníka mezi oběma skupinami.

Jak vidí další vývoj situace ve Varnsdorfu, se zdráhá odpovědět přímo. Zřejmě jí to velí její pracovní zařazení. Pracuje u policie v Ústeckém kraji jako tisková mluvčí. Jejími kolegy v týmu, který se mezi demonstranty pohybuje v nepřehlédnutelných reflexních vestách, jsou i kriminalisté nebo členové policejní pořádkové služby.

„Nechci spekulovat, jak budou probíhat další demonstrace. Především je potřeba s lidmi mluvit a informovat je i o drobných posunech, které se v této problematice dějí. Například, že proběhly kontroly problémových ubytoven,“ myslí si Hyšplerová a upozorňuje na nebezpečný nešvar, když musí běsnícím demonstrantům uvádět na pravou míru různé nepravdivé fámy o rasově motivovaných napadeních, které se šíří pomocí sociálních sítí a některých médií.

Podle jejích slov je běžné, že demonstranti na antikonfliktní tým křičí a nadávají. Najdou se však i lidé, se kterými členové týmu o problémech diskutují. „Snažíme se jim vysvětlit, že demonstrací téma pouze otevřeli a nyní je řada na místní samosprávě. Problém je, že lidé ve Varnsdorfu už nechtějí dále čekat. Nevěří, že se něco změní,“ tvrdí.

Šluknovsko čekají další demonstrace

Šluknovský výběžek čekají v sobotu další dvě demonstrace. Ve Varnsdorfu by pochod měl začít v půl druhé odpoledne, tentokrát by měl být jeho hlavním požadavkem odchod vedení města. Trasa je naplánovaná z náměstí opět kolem romských ubytoven a zpět. „Demonstrace s pochodem byla řádně nahlášena na městském úřadě,“ potvrdila Právu mluvčí varnsdorfské radnice Romana Macová. Sejít by se mohlo znovu několik stovek místních, mezi kterými přetrvává nespokojenost s řešením situace.

Protest a nesouhlas s prací zastupitelstva chtějí také někteří obyvatelé vyjádřit ve Varnsdorfu před jeho čtvrtečním zasedáním.

V parku Rumburské vzpoury by měl od 15 hodin proběhnout v Rumburku poklidný happening bez jakéhokoli pochodu. Za akcí stojí místní aktivista Josef Mašín, který na mítinku na konci srpna na rumburském náměstí sklidil na rozdíl od politiků bouřlivý aplaus. Podle mluvčí radnice Gabriely Doušové budou přizváni i místní Romové. „Pořadatelé uvedli, že se není čeho bát, má se diskutovat o aktuální situaci na Šluknovsku a práci radnice a vlády,“ řekla Právu Doušová s tím, že ve středu budou jednat s pořadateli i s místním romským sdružením.

sve, ape, Právo

nahoru

Domácí:

Babiš: ANO podpoří návrh Pirátů na zpomalení růstu platů politiků

-

dnes 07:21 aktualizováno Poslanci hnutí ANO by podle šéfa hnutí a...

Plné Václavské náměstí si písněmi ze 60. let připomínalo srpen 1968. Na Bílou lidé pískali

-

včera 20:02 Video: aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se...

Nový text u pražské sochy sovětského velitele Koněva naštval komunisty

-

včera 18:57 Ostrá výměna názorů mezi komunisty a jejich odpůrci se...

Poskočí platy politiků? Poslanci tomu nahrávají

-

včera 18:47 Kolem patnácti tisíc korun měsíčně by mohli získat ke...

Vštípila mi svobodu, říká syn odvážné Rusky, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí

-

včera 18:25 Video: Jaroslavu Gorbaněvskému bylo sedm let, když v...

Zeman jmenuje Mazance do čela Nejvyššího správního soudu

-

včera 17:17 aktualizováno Prezident Miloš Zeman sdělil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů