Kultura

Requiem v plné katedrále

obrazek

Pražský hrad a katedrála

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

16.9.2011 16:11 Jediný koncert letošní Dvořákovy Prahy mimo Rudolfinum byl čtvrteční ve svatovítské katedrále. Jakoby festival chtěl navázat na Pražským jarem opuštěnou tradici uvádění oratorních děl v katedrále, realizoval letos poprvé v tomto prostoru Requiem Antonína Dvořáka k uctění 170. výročí narození autora.

Ukázalo se, že to byl nápad velice dobrý divácky i umělecky. Zcela zaplněná katedrála, kde v první řadě zasedl i arcibiskup Dominik Duka, vyslechla skladatelovo nejznámější oratorium ve velice kvalitním provedení – Českou filharmonii řídil rumunsko-švýcarský dirigent Ion Marin, znalec české hudby, spoluúčinkoval Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem a sólisty byli Maria Kobielská (soprán), Denisa Hamarová (alt), Tomáš Černý (tenor) a Jan Martiník (bas).

Prostředí katedrály bylo často v minulosti kritizováno jako akusticky nevhodné, ale tentokrát snad s výjimkou posledních řad, odkud již téměř nebylo vidět sólisty, umožnilo kvalitní poslech. Posluchači tak měli možnost ocenit Marinovo nastudování dynamicky i tempově přizpůsobené katedrále s vynikajícími momenty ztišení a s vydařenými pěveckými sóly, kde zaujal především mladý Jan Martiník. Filharmonici i sbor přispěli velkou měrou k úspěchu díla, zakončenému dlouhými ovacemi publika vestoje. Přítomen byl i vnuk skladatele, dvaaosmdesátiletý Antonín Dvořák III, který je častým hostem festivalových koncertů.

Celkové hodnocení: 80%

Vladimír Říha, Právo

nahoru

Kultura:

Peter Fider z Verony: Vždy jsme skládali popové písničky, jenom to pod nimi tanečně tepalo

-

dnes 07:18 Po šestnácti letech úspěšného působení na domácí...

Opilec poničil v Treťjakovské galerii obraz Ivana Hrozného

-

včera 20:24 Opilý vandal způsobil v pátek značné škody na obraze...

Dave Grohl nemůže poslouchat Nirvanu

-

včera 11:14 Zpěvák a kytarista americké rockové skupiny Foo...

Rychlé šípy jsou hrdinové i v jednadvacátém století

-

včera 07:15 Kult chlapeckého klubu Rychlých šípů zasáhl několik...

Tereza Kerndlová: Sexy fotky jsou dnes v popu běžné

-

25.5. 17:27 Zpěvačka Tereza Kerndlová pracovala na svém novém albu...

Norská zpěvačka Aurora: Díky hudbě mohu obejmout planetu

-

25.5. 16:49 Norská hudebnice Aurora poprvé okouzlila návštěvníky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby