Kultura

Requiem v plné katedrále

obrazek

Pražský hrad a katedrála

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

16.9.2011 16:11 Jediný koncert letošní Dvořákovy Prahy mimo Rudolfinum byl čtvrteční ve svatovítské katedrále. Jakoby festival chtěl navázat na Pražským jarem opuštěnou tradici uvádění oratorních děl v katedrále, realizoval letos poprvé v tomto prostoru Requiem Antonína Dvořáka k uctění 170. výročí narození autora.

Ukázalo se, že to byl nápad velice dobrý divácky i umělecky. Zcela zaplněná katedrála, kde v první řadě zasedl i arcibiskup Dominik Duka, vyslechla skladatelovo nejznámější oratorium ve velice kvalitním provedení – Českou filharmonii řídil rumunsko-švýcarský dirigent Ion Marin, znalec české hudby, spoluúčinkoval Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem a sólisty byli Maria Kobielská (soprán), Denisa Hamarová (alt), Tomáš Černý (tenor) a Jan Martiník (bas).

Prostředí katedrály bylo často v minulosti kritizováno jako akusticky nevhodné, ale tentokrát snad s výjimkou posledních řad, odkud již téměř nebylo vidět sólisty, umožnilo kvalitní poslech. Posluchači tak měli možnost ocenit Marinovo nastudování dynamicky i tempově přizpůsobené katedrále s vynikajícími momenty ztišení a s vydařenými pěveckými sóly, kde zaujal především mladý Jan Martiník. Filharmonici i sbor přispěli velkou měrou k úspěchu díla, zakončenému dlouhými ovacemi publika vestoje. Přítomen byl i vnuk skladatele, dvaaosmdesátiletý Antonín Dvořák III, který je častým hostem festivalových koncertů.

Celkové hodnocení: 80%

Vladimír Říha, Právo

nahoru

Kultura:

Nové knihy: Zafón, Croftová, Doehnertová a Koryta

-

dnes 07:00 Z plného proudu nově vydávaných knih vybíráme příběhy...

Kořeny bigbítu. První česká rocková alba připomíná kompilace Beat (Al)Boom

-

včera 16:54 Skupiny jako Matadors, Framus Five, Atlantis,...

Pražské orchestry uctily Bernsteina

-

včera 15:25 Letos si připomínáme 100 let od narození amerického...

Soul-jazzový sen. Gregoryho Portera doprovodí český varhaník Pivec

-

včera 14:20 Slavný americký zpěvák a dvojnásobný držitel Grammy...

RECENZE: Film plný překvapení, napětí a citů. Do kin jde vítěz Zlatých glóbů, Tři Billboardy kousek za Ebbingem

-

včera 12:44 Jednou z filmových událostí roku 2017 je drama...

RECENZE: Jak to bylo na Titaniku

-

včera 11:15 Pražské divadlo Kalich uvedlo v české premiéře komedii...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby