Domácí

Lékařské odbory varují, že odklon vlády od memoranda je nepřijatelný

obrazek

Šéf LOK Martin Engel

FOTO: Petr Horník, Právo

15.9.2011 13:13 Lékařský odborový klub (LOK), který byl strůjcem akce Děkujeme, odcházíme, v níž lékaři podávali výpovědi z nemocnic, ve čtvrtek vyhodnotil rok od zahájení této akce. S přidáním, k němuž došlo v březnu, je spokojen, ale zároveň oznámil: Neplnění memoranda, které zaručuje další přidání na platech, ze strany vlády, je pro nás nepřijatelné.

„Pokud by vláda nesplnila, k čemu se zavázala, to je přidat lékařům a ostatním zdravotnickým pracovníkům v příštím roce deset procent, pak by to pro nás bylo nepřijatelné. Asi bychom znovu zvedli lékaře a ostatní zdravotníky s cílem donutit vládu ke splnění toho, k čemu se v memorandu zavázala,“ řekl Právu předseda LOK Martin Engel.

Odboráři budou jednat o tom s ministerstvem, protože už se ukázalo, že nemocnice by mohly od zdravotních pojišťoven dostat jen 95 procent prostředků na léčení ve srovnání s letošním rokem, a to by zvýšení platů výrazně ohrozilo.

Heger slíbil platy zvýšit

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) už dříve prohlásil, že přidání na platech, a tudíž memorandum, jsou pro něj závazné, i když v důsledku vyššího DPH a zmíněného přidání, rezort potřebuje sehnat osm miliard korun.

Ministr je chce získat převážně s naplněním protikorupčních opatření, ale také i z vyšších poplatků za den strávený v nemocnici, který by měl v lednu stoupnout ze 60 na 100 korun. Tvrdí však, že většina peněz se musí získat z úsporných opatření uvnitř rezortu, protože stát už deklaroval, že nezvýší svůj příspěvek za státní pojištěnce, tedy důchodce, děti, nezaměstnané, kterých už je přes šest miliónů.

Odbory varují před vznikem jen dvou oborů

Odboráři včera také varovali před vznikem jen dvou oborů, tedy chirurgie a interny, kdy pod chirurgii by spadaly například i ortopedie či urologie, a pod internu zase další neinvazivní obory. To by podle nich zhoršilo péči o pacienty, protože – jak uvedla místopředsedkyně LOK Jana Vedralová – by na chirurgii mohl sloužit urolog a ne operatér, který zvládne třeba akutní operaci žaludky nebo kýly, a naopak na interně by mohl sloužit neurolog v okamžiku, kdy tam přivezou pacienta s akutním infarktem myokardu.

Podle odborářů taková vyhláška se připravuje, i když je otázka, jak by se v praxi realizovala. „Věříme, že pokud vyhláška bude, ředitelé nemocnic – i když se jim návrh prý líbí – budou soudní a vyhlášku by v zájmu pacienta do písmene nerealizovala,“ řekl místopředseda LOK chirurg Martin Voleman.

Kritizují reformu

LOK není spokojen ani s přípravou a postupem reformních zákonů. Podle odborářů jsou zákony chaotické, postavení pacienta nezlepší a není jasné, kdo bude určovat, co je standard a nadstandard péče.

Engel, který radí slovenským lékařům v prosazování jejich požadavků, upozornil, že na Slovensku se chystá privatizace všech státních zdravotnických zařízení, která má být hotova do konce roku.

„Je to velmi nebezpečné, protože v rámci visegradské čtyřky by se toto úsilí mohlo dostat i k nám. Pak by ministerstvo bylo naprosto zbytečné, protože by nemělo možnost ovlivňovat zdravotnictví, které by bylo v soukromých rukách. Před tím rozhodně varujeme,“ uzavřel Engel.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

dnes 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

dnes 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

dnes 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

dnes 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...

Přijmout v Brně desítky migrantů nikomu neublíží, vzkazuje Žít Brno

-

dnes 15:49 Brněnské koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby město...

Unikátní operace v Brně zachránila mladému muži nohu

-

dnes 15:20 V závěru minulého týdne byla ve Fakultní nemocnici u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů